Tereziin obelisk

pískovcový obelisk

Poloha: na Petrově výšině západně nad centrem Karlových Varů
Období vzniku: 1834
Autor: neznámý
Odhalení: 21. června 1834
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K pomníku na Petrově výšině můžete vystoupat po lesních cestičkách a kamenných schodech kolem sošky kamzíka přímo z centra Karlových Varů od Vřídla

Přístup č. 2: Snazší cestou bude nechat se vyvézt lanovou dráhou Diana od GH Pupp do mezistanice Jelení skok a kolem sanatoria Myslivna dojít příjemnou pěšinou až na Petrovu výšinu.

Historie objektu

Tereziin obelisk byl vztyčen na Petrově výšině v roce 1834 na památku návštěvy vévodkyně Marie Terezie Charlotty d’Angouléme lázní roku 1833. Terezie byla dcerou francouzského krále Ludvíka XVI. a jeho manželky Marie Antoinetty, popravených během Francouzské revoluce, a vnučkou císařovny Marie Terezie. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo za účasti princezny dne 21. června 1834.

Pískovcový obelisk v podobě kamenné pyramidy nese na desce na podstavci oslavnou báseň v němčině. Na Petrově výšině v lázeňských lesích nad městem Karlovy Vary si můžete prohlédnout také bustu Petra Velikého nebo navštívit vyhlídkovou plošinu s nádherným výhledem na město v údolí. Nedaleko stojí výletní restaurace Jelení skok.

Podrobné informace o historii Tereziina obelisku

Poloha

Mapa hotelu

Tereziin obelisk


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum