Barokní chrám sv. Václava v Lokti

gotický, barokně přestavěný jednolodní kostel

Poloha: ve svahu těsně pod hradem nad náměstím uprostřed města Loket
Období výstavby: počátek 13. století
První písemná zmínka: 1240
Období přestavby: 1701 až 1734
Architekt: Wolfgang Braunbock
Přístupnost: volně přístupný v denních hodinách

Přístup

Historické město Loket se nachází asi 14 kilometrů od centra Karlových Varů. Výchozím bodem pro Váš pěší výlet bude karlovarská městská část Doubí, kam Vás zaveze od Tržnice autobus MHD č. 6. Odtud se vydáte po modré turistické trase. Příjemná procházka romantickým údolím řeky Ohře kolem Svatošských skal je dlouhá 9,5 kilometru a zabere Vám zhruba dvě a půl hodiny. Cestu údolím můžete rovněž zvolit pro jízdu na kole po cyklostezce, která je součástí páteřní cyklotrasy č. 204. Do Lokte zajíždí z Karlových Varů meziměstský autobus z Dolního nádraží a vlak z Horního nádraží s přestupem ve stanici Chodov. Osobním automobilem dojedete do Lokte po rychlostní silnici R6 ve směru na Cheb, na sjezdu v Loučkách odbočíte po okresní silnici 209 až do města.

Historie objektu

Původně gotický farní kostel sv. Václava byl postaven patrně již na počátku 13. století ve svahu těsně pod nově vystavěným hradem nad náměstím uprostřed města Loket. První písemná zmínka o zdejším kostele pochází z roku 1240, kdy předal král Václav I. právu kostela do rukou Řádu křižovníků s červenou hvězdou. Během přepadení města Loket Šliky v roce 1473 zdejší kostel vyhořel a následně byl pozdně goticky obnoven a rozšířen. V kostele byla tehdy zřízena rodinná hrobka Šliků. Poměrně malý městský kostelík však koncem 17. století přestal dostačovat rozrůstajícímu se počtu věřících měšťanů Lokte.

V letech 1701 – 1734 byl proto rozsáhle barokně přestavěn stavitelem Wolfem podle projektu Wolfganga Braunbocka. Stavba byla roku 1725 přerušena velkým požárem města, během kterého kostel zcela vyhořel. Obnovený kostel byl následně vybaven bohatým barokním inventářem, který si můžete sami prohlédnout během své návštěvy. Na konci 20. století byla navíc provedena celková rekonstrukce vnější fasády kostela, který tak září novotou a je nepřehlédnutelnou perlou ve svahu pod středověkým hradem.

Kontakt

Kostelní 14/3
Loket

Poloha

Mapa hotelu

Barokní chrám sv. Václava v Lokti
Kostelní 14/3
Loket


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum