Zříceniny hradu Andělská Hora

zříceniny gotického hradu

Poloha: na skalním ostrohu nad obcí Andělská Hora
Období výstavby: druhá polovina 14. století
První písemná zmínka: 1402
Období zániku: 1635, resp. 1718
Přístupnost: volně přístupný

Obec Andělská Hora se nachází 12 kilometrů od města Karlovy Vary. Do obce se od hlavní pošty můžete vydat po zelené turistické trase. Dlouhá procházka nádhernou přírodou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je dlouhá 9,6 kilometru a zabere Vám asi dvě a půl hodiny.  Do obce zajíždí meziměstský autobus z Dolního nádraží. Na Andělskou Horu je samozřejmě možné dojet osobním automobilem po státní silnici R6 ve směru na Prahu. Pro cestu na kole bude lepší zvolit silnici podél řeky Ohře přes ves Šemnice. Cesta je sice o tři kilometry delší, ale silniční provoz zde není tak hustý.

Historie objektu

S výstavbou rozsáhlého gotického hradu Andělská Hora na mohutném osamoceném skalním ostrohu začali již ve druhé polovině 14. století páni Hrabišici z Rýzmburka. První písemná zmínka o zdejším panském sídle však pochází až z roku 1402. Během husitských válek se hradu zmocnil Jakoubek z Vřesovic, který z hradu a panství učinil na čas baštu kališníků a osadil ho silnou posádkou. Při obléhání a dobývání v roce 1437 utrpěl hrad velké škody a následně musel být opraven.

Patrně za pánů z Plavna ve druhé polovině 15. století byl hrad Andělská Hora rozsáhle pozdně goticky přestavěn a pod hradem bylo tehdy založeno stejnojmenné městečko s kostelem sv. Michaela Archanděla. Za třicetileté války byl v roce 1635 zdejší hrad dobyt Švédy, vyloupen a zničen. Poté byl již udržován pouze nouzově. Při požáru městečka v roce 1718 měl vymrštěný hořící šindel zapálit střechu hradu, který zcela vyhořel a následně byl definitivně opuštěn.

Romantické zříceniny na mohutném skalním ostrohu s nádherným výhledem do okolí, ležící při hlavní cestě na Prahu, byly již od počátku 19. století oblíbeným výletním místem lázeňských hostů. Z Karlových Varů vozily výletníky na Andělskou Horu fiakry a drožky. Nejslavnějším návštěvníkem byl tehdy německý básník Johann Wolfgang Goethe, který zde měl oslavit své narozeniny. Rozsáhlé zříceniny jsou dodnes častým cílem turistů ze širokého okolí.

Kontakt

Andělská Hora

Poloha

Mapa hotelu

Zříceniny hradu Andělská Hora
Andělská Hora


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum