Zahájení 57. Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech

1. 11. 2023 | Kultura, Z Karlových Varů, Zajímavé akce

Rozhovor s ředitelem Mezinárodní pevěcké soutěže Antonína Dvořáka panem Aloisem Ježkem

Dotaz: Co bylo podnětem realizovat v Karlových Varech pěveckou soutěž?
Soutěž vznikla v roce 1966. V této době neměli mladí pěvci po studiích téměř žádnou příležitost prezentovat to, čemu se na konzervatořích a akademiích naučili. V operních scénách museli tito mladí pěvci čekat na příležitost a zaměstnání do doby, než někdo starší odešel do důchodu. Proto myšlenka soutěže byla na tuto dobu  odvážná a málokdo předpokládal, že se nám to zdaří, Tým, který s tímto nápadem přišel, byli karlovarští iniciátoři a s nimi rektorka AMU Marie Budíková Jeremiášová a profesor Karel Leis z pražské konzervatoře, kterou jsem předtím absolvoval a většina profesorů pěveckého oddělení byli mými přáteli.

Díky osobnostem tehdejšího uměleckého světa, ale i sympatizantům jako byli PhDr. Václav Holzknecht, vnuk slavného skladatele Antonín Dvořák III, ředitelé rozhlasu, Supraphonu, Dvořákova muzea, ale i v Karlových Varech  např. Karel Nejdl, PhDr. Zdeněk Pachovský,  ředitelé sklárny MOSER, Živnobanky, GH Pupp a další.

Dotaz: Jak dopadly první ročníky soutěže a co rozhodlo, že se stalo důležitou  součástí nejen města, ale i národa?
První ročníky byly velmi skromné. Zúčastňovalo se jich okolo 20 až 50 pěvců z mnoha zemí Evropy, neboť soutěž byla vyhlášena jako národní soutěž s mezinárodní účastí.
Skromné byly i přihlašovací taxy a ceny.
Například přihlašovací taxa – 30,- Kč.
Za 1. místo získal vítěz 2.000,- Kč, 2. místo 1.000,- Kč a 3. místo 500,- Kč,

V současné době  je přihlašovací taxa rozdílná podle kategorie a je pro české účastníky ve výši 2.500,- Kč až  5.000,- Kč. Ceny podle kategorie různě v rozmezí od 3.000,- Kč do 25.000,- Kč. Prvními vítězi od roku 1966 se mimo jiné stali Magdaléna Hajóssyová, později vynikající sólistka  berlínské Státní opery, Marie Dřízgová, Jaromír Vavruška, Edita Gruberová, Jozef Ábel a další. Soutěže se od 4. ročníku v roce 1969 po vítězství Gabriely Běňačkové  osamostatnila a již se nekonala v rámci Dvořákova karlovarského podzimu, ale jako pěvecká soutěž Antonína Dvořáka s mezinárodní účastí v různých měsících roku podle času a vývoje.

Od roku 1971 do roku 1990 se soutěž konala každoročně s velkou autoritou Ministerstva školství a kultury, ale stále jako soutěž pro studenty uměleckých škol ve dvou kategoriích do 28 let.

Dotaz: Kdy se tedy stala soutěž  mezinárodní a ve kterých uměleckých interpretacích se to projevilo?  
V roce 1991 v nově transformovaném kulturním centru Amethyst v Karlových Varech se soutěž proměnila na tříkolovou s kategoriemi A a B, později od roku 2005 jako OPERA a JUNIOR, 3. kolem interpretací árie s orchestrem s věkovou hranicí do 35 let. V roce 1996 se opět rozšířila o kategorii PÍSEŇ a v posledních deseti letech o kategorii OPERNÍ NADĚJE pro ty nejmladší od 16 do 20 let.

Dotaz: S jakými osobnostmi jsme se setkávali v průběhu let v odborných porotách? 
V prvních letech soutěže dominovala  Marie Budíková – Jeremiášová, Vlasta Linhartová, Josef Hercl, Walter Berry, Jaroslav Horáček nebo Mária Smutná – Vlková. Po roce 2000 především s Peterem Dvorským, Evou Randovou, Gabrielou Beňačkovou, Andrejem Kucharským, Zdeňkem Šmukařem, Brigitou Šulcovou, Jürgenem Hartfielem a dalšími. 

Dotaz: Kdo zmíněné 3. kolo, které je mezi pěveckými soutěžemi v Evropě výjimečné, diriguje?
Jsou to dirigenti, kteří svojí osobností působí inspirativně na mladé pěvce, z nichž někteří stojí v době soutěže před orchestrem poprvé v životě. Byli to především  Josef Chaloupka, František Drs a nyní je to dirigent plzeňské opery a Národního divadla v Praze, Jiří Štrunc.

Dotaz: A jak  je tomu v letošní soutěži? Kdo a kolik pěvců z kterých zemí přijede?
Kdo je bude hodnotit a kdo je garantem finančního zabezpečení soutěže? Přijede 74 pěvců z 15 zemí světa, nejvíce samozřejmě z České republiky, Slovenska, Polska a Německa, ale také z Ukrajiny, Japonska, Itálie nebo USA. Hodnotit bude porota ve složení Peter Dvorský, Gabriela Beňačková, ředitelé operních divadel Martin Otava a Jiří Nekvasil, Ital Antonio Carangelo, profesorky zpěvu  Magdaléna Hajóssyová a Daniela Štěpánová Šimůnková, profesor Zdeněk Šmukař. Soutěž má i tzv. Malou porotu pro kategorii OPERNÍ NADĚJE,  kde v porotě jsou profesorky zpěvu z českých a moravských konzervatoří. Finančním garantem soutěže je Město Karlovy Vary, Karlovarský kraj, Ministerstvo kultury, ale také Antonín Dvořák IV., pravnuk skladatele, Antonio Carangelo, PhDr. Jozef Bandžak, MUDr. Václav Janovský, Magdaléna Hajóssyová a další osobnosti společenského života.

Dotaz: Kde se soutěž koná a kam můžeme pozvat zájemce o operní zpěv a Dvořákovou soutěž?
Soutěž se tradičně koná v Alžbětiných Lázních od pátku 3. listopadu do středy 8. listopadu 2023 a v Karlovarském městském divadle probíhá  ve čtvrtek 9. listopadu 2023 Finále ve spolupráci s Karlovarským symfonickým orchestrem a dirigentem Jiřím Štruncem  v kategoriích OPERA a JUNIOR  s ceremoniálem předávání cen a v pátek 10. listopadu 2023 Závěrečný koncert, po kterém následuje závěrečné setkání v hotelu Kriváň.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum