Tržní pramen

5. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: Tržní kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé v historickém centru města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1838
Teplota: 63,8 °C
Vydatnost: 4,9 l/min
Obsah CO2: 500 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Tržní kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště. Vývěr pramene se nachází v promenádním prostoru Tržní kolonády. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí" a odtud stejnou trasou přes Jánský most až na Tržiště.

Vývěr pramene byl odkryt při stavebních pracích v místech historického tržiště pod Zámeckou věží v dubnu roku 1838. Již v 16. století stávaly v těchto místech první karlovarské lázně. Od svého prvního záchytu se pramen několikrát ztratil a znovu objevil. Trvale zachycen byl až po provedení několika hloubkových vrtů. Pramen byl poté jímán v přízemí domu Marktbrunn, strženého v roce 1904. Na jeho místě bylo poté vybudováno prodloužení dřevěné Tržní kolonády ve švýcarském stylu z let 1882-1883.

Pramen dnes vyvěrá v prostoru půlkruhové apsidy Tržní kolonády, která je díky svým výborným akustickým vlastnostem vyhledávaným místem pro pořádání koncertů.

Poloha

Mapa hotelu

Tržní pramen


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum