Vojenský lázeňský ústav

Pseudorenesanční třípatrová budova

Poloha: na levém břehu Teplé v lázeňské části města Karlovy Vary
Období výstavby: 1852 až 1855
Období přestavby: 1905 a 1920
Architekt: Wenzel Hagenauer
Oficiální zpřístupnění: 12. července 1855
Přístupnost: přístupná v otevíracích hodinách provozů

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K  Vojenskému lázeňskému ústavu dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády až k  Dvořákovým sadům. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 800 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4  na konečnou zastávku „Lázně III“ a odtud zhruba 100 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít přímo k Vojenskému lázeňskému ústavu.

Historie objektu

Pseudorenesanční budova Vojenského lázeňského ústavu byla vystavěna v letech 1852 – 1855 podle projektu architekta Wenzla Hagenauera na levém břehu Teplé v lázeňské části Karlových Varů. Pro rychlé dokončení stavby tehdy věnoval velký podporovatel a zakladatel ústavu Dr. Hochberger celý svůj majetek a nakonec byl za svou obětavou činnost odměněn několika vyznamenáními. Velkolepé slavnostní otevření a vysvěcení budovy nového ústavu se konalo dne 12. července 1855.

Vojenský lázeňský ústav se stal prvním komplexním lázeňským zařízením v Karlových Varech a zároveň jedním z největších vojenských lázeňských ústavů v Evropě. V roce 1905 dostala budova vojenské nemocnice nové architektonicky řešené dekorativní klasicistní fasády s trojúhelníkovými štíty a v roce 1920 zvýšena o jedno patro, čímž došlo k navýšení kapacity ústavu. V současné době sídlí v historické budově Vojenská lázeňská léčebna – lázeňský dům Sadový Pramen. V podzemí objektu vyvěrá Sadový pramen, přístupný z Dvořákových sadů, a na vnitřním nádvoří objektu je umístěna busta Galluse Hochbergera.

Podrobné informace o historii Vojenského lázeňského ústavu

Kontakt

Tel.: +420 973 348 455, 456
E-mail: rezervace@kv.vlrz.cz
Web: www.volareza.cz

Mlýnské nábřeží 574/7
Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Vojenský lázeňský ústav
Mlýnské nábřeží 574/7
Karlovy Vary


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum