VARY°ZÁŘÍ 2022

Svobodné snění

Karlovarské kulturní léto 2022

Místo

Karlovy Vary

Vstupné

zdarma

Vary°září 2022 se ponesou v rytmu svobodného snění. Svoboda je klíčová věc pro jakoukoli tvorbu. Ač mnoho zásadních uměleckých děl vznikalo za doby krize, tak jenom minimum těchto děl mohlo být v dobách nesvobody obdivováno a užíváno. Karlovy Vary a celá Česká republika mají to štěstí nacházet se v období svobodném, kdy je dovoleno snít a žít naplno v krásném městě zapsaném na seznamu UNESCO!

Trasa festivalu povede i v letošním roce opět centrem města.  Hotel Thermal dostane světelnou fasádu. Iluzivní zasněná instalace Second Litany od Borise Vitázka se ocitne přímo v jámě lvové – proluce po bývalé centrále Gestapa. Alžbětiny lázně a Dvořákovy sady budou hosty dvou rozsáhlých instalací. Dvě desítky obřích světelných ptáků umělkyně Pavly Beranové upozorní křehkou, leč silnou instalací na krásu písma, co-by symbolu svobody a uchovatele národní tradice. To vše za hudebního doprovodu od skladatelky Vladivojna La Chia. Návštěvníci festivalu si také budou moci vyrobit originální lucernu, kterou si odnesou domů nebo jí zapojí do landartové instalace od žáků varských ZŠ ve Smetanových sadech. Mlýnská kolonáda poskytne tentokrát úplně jiný zážitek – němečtí Raumzeitpiraten představí svoji vrcholnou instalaci Octopus Garden. Hravá udělátka nejrůznějších tvarů a schopností zajistí zábavnou hru světla a stínu.

Středobodem festivalu bude Zámecká věž! Ta bude oblečena do stylového světelného kabátku s hudebním doprovodem  Karlovarského symfonického orchestru (pátek i sobota vždy ve 21:30 a 22:30). Špičkové, leč zábavné světelné umění bude reprezentovat instalace BROCKEN 5 od japonského umělce Yasuhiro Chida.

Chybět nebude samozřejmě ani videomapping, tentokrát na budově Spořitelny z tvůrčí dílny ukrajinské umělkyně Svitlany Reinish. Její snění o svobodě není  třeba dále vysvětlovat, snad jen nalákat na záplavu efektů a pozitivních barev. Stejně tak i obří projekce od maďarských matadorů Night projection pod zkratkou Fasády 2022.

Více najdete na varyzari.karlovyvary.cz.

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

Navštivte také oficiální web varyzari.karlovyvary.cz.

Program

1. LAMPIÓNY VARŮ

Alžbětiny lázně | Landart ( podílí se ZŠ Karlovy Vary)

Tým DEPO2015 připraví pro VZ 4.000 kitů s materiálem potřebným pro sestavení Varského lampionu. Jeho podoba bude obsahovat klasické znaky z KV. Polovinu instalace připraví děti z místních ZŠ a přinesou a nainstalují v pátek během dne. Druhou polovinu budou tvořit návštěvníci formou workshopu v budově Alžbětiných lázní.

DEPO2015 A LIDÉ VARŠTÍ

2. SEDLECKÝ KAOLIN PARTY ZÓNA

Thermál - Becherovka Stage | DJ + VJ show - stromový mapping

Umělecké kreativní studio Multilab představí během pátečního i sobotního večera show, která sestává z originální živé videoprojekce na strom (vzrostlý kaštan u hotelu Thermal) a textilie uvnitř i vně stage. Jako DJ se představí DJ Lee Boun, projekci a rap obstará Lukáš Kellner, vokály Mirka Novak. Krom podia usazeného pod mohutný kaštan bude součástí projektu i světelná instalace PROMETHEUS 4.0 výtvarníka Lukáše Kellnera, která ztělesňuje pomocí 3m vysoké světelné sochy tzv. digitální ohniště. To je doplněno umělým dýmem a podkresovým praskáním. Kolem ohniště umístíme 2 desítky sedátek, na kterých si mohou festivaloví návštěvníci odpočinout, dát si drink u přilehlého baru a dívat se do digitálního ohně či na stage s projekcí a hudbou.

MULTILAB SUTNARKA (CZ)

3. SECOND LITANY

I.P.Pavlova - bývalá budova Policie | Audiovisuální show

Až 9 metrů vysoké kresby Zuzany Sabové inspirované tradičními křesťanskými uměleckými díly a předměty rozhýbal Boris Vitázek do dechberoucí audiovizuální show, která stírá rozdíly mezi optickou iluzí a skutečností.

BORIS VITÁZEK A ZUZANA SABOVÁ (SK)

4. NA DRÁTĚ

Dvořákovy sady | Site specific instalace

Světelná designerka Pavla Beranová připraví pro Vary Září site-specific instalaci. Ve Dvořákových sadech se objeví 2 desítky metrových „skřivánků na niti“, kteří na sobě nesou odkazy svobody vyvedené v různých evropských jazycích. Instalace je doprovázena originální hudbou od skladatelky Vladivojna La Chia.

PAVLA BERANOVÁ (CZ)

5. OCTOPUS GARDEN

Mlýnská kolonáda | Interaktivní světelná laboratoř

Část Mlýnské kolonády zabydlí němečtí inovátoři Raumzetpiraten s podivnými hybostroji a udělátky. Tato instalace představí v plné kráse jak mechaniku, přírodu, tak i chytrou hru světla a stínu.

RAUMZEITPIRATEN (D)

6. BAREVNÁ SYMFONIE

Zámecká věž | Světelná show + KSO

Zámecká věž bude během festivalu fungovat ve 2 rovinách: Pátek i sobota od 21:30 a 22:30 živé vystoupení KSO + light show Pátek i sobota vždy v režimu 4-5 minutová originální show světla a hudby s následnou pauzou (cca 3-4 minuty)

TOMÁŠ KARBAN A KSO

7. SVOBODNÉ SNĚNÍ

Městská Spořitelna | Videomapping

Budovu Spořitelny rozsvítíme hravým a pozitivně vyznívajícím videomappingem plným efektů. Na konceptu pracuje ukrajinská umělkyně Svitlana Reinis, mimo jiné uprchlice z Kyjeva do Prahy z března 2022.

SVITLANA REINISH (UA) A VISION FACTORY (CZ)

8. BUBBLES

GH Pupp | Světelná instalace

Křehká instalace slovenské umělkyně Niny A. Šoškové je ideálním prvkem pro rozzáření historické fasády.

NINA A. ŠOŠKOVÁ (SK)

9. BROCKEN 5

Sady Karla IV. | Světelná instalace

Minimalistická, ale divácky velmi oblíbená instalace hvězdy současného světelného umění, která vystavuje od Tokya až po New York. Instalace imituje hvězdnou oblohu v objektu 4x4x3m, na který svítí 5 silných světel + instalace je doplněna hudbou.

YASUHIRO CHIDA (JPN)

10. FASÁDY 2022

Thermal – Velký sál / Kostel sv. Máří Magdaleny/Dvořákovy sady - stromy Divadlo – Boční fasáda | Statické projekce

Obří statické projekce.

NIGHT PROJECTION (HU)

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum