V průběhu dubna začne sběr olejů a tuků z domácností

18. 3. 2019 | Tipy a rady, Z Karlových Varů

V Karlových Varech začne v průběhu dubna sběr olejů a tuků z domácností. Na vybraných stanovištích budou nově rozmístěny zelené nádoby speciálně upravené pro sběr tohoto recyklovatelného odpadu. Použitý potravinářský olej a tuk se do nich ukládá výhradně v PET lahvích nebo jiných uzavřených plastových nádobách. Tato služba bude pro obyvatele města zdarma. Svoz bude provádět společnost EKO-PF s.r.o.

"Rozhodli jsme se již s předstihem připravit na novou zákonnou povinnost, která nám ukládá zajistit od ledna roku 2020 místa pro oddělené soustřeďování jedlých olejů a tuků. Tuto povinnost naplňujeme již nyní, protože oleje a tuky mohou Obyvatelé města odkládat na sběrných dvorech. To je ale samozřejmě nepraktické a tedy i neefektivní. Proto v průběhu dubna rozmístíme na zatím jedenadvaceti stanovištích speciální nádoby, které třídění olejů usnadní. V každé čtvrti bude dostupná minimálně jedna," uvádí primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Novou službu bude v Kalových Varech zajišťovat společnost EKO-PF. "Tuto společnost jsme oslovili na základě doporučení a dobrých zkušeností města Sokolov, které s ní spolupracuje již tři roky. EKO-PF zajistí speciální kontejnery, jejich rozmístění, vývoz, údržbu a opravu, dodá nám i další příslušenství, které zabezpečí nádoby proti odcizení a nevhodné manipulaci. Ročně za tuto službu zaplatíme necelých 13 tisíc korun," upřesňuje náměstek primátorky Petr Bursík.

"Vylévání použitých olejů a tuků do toalet, dřezů, výlevek a podobně zanáší kanalizaci a je nezřídka příčinou havárie na odpadním systému. Jejich separace je tedy opodstatněná," vysvětluje radní pro oblast odpadového hospodářství Martin Dušek.

"V rámci pilotního projektu, který spustíme v dubnu, budeme všechna stanoviště a kontejnery průběžně monitorovat a vyhodnocovat odezvu u obyvatel a naplněnost nádob. Svoz bude zpočátku probíhat jednou za tři měsíce, v případě naplněnosti zajistíme vyprázdnění nádob častěji. Věřím, že podobně jako v řadě jiných měst, se i u obyvatel Karlových Varů setká tato služba s pozitivním ohlasem a přístupem," dodává Dušek.

Do kontejnerů je možné v PET lahvích a dalších uzavřených plastových nádobách odkládat pouze použité tuky a oleje z domácností. Nepatří do nich technické oleje (převodové, motorové, tlumičové), maziva a další kapaliny. Nádoby o obsahu 240 litrů jsou opatřeny zabezpečením proti plnému otevření víka a speciálně upraveným vhozem. Při jejich vývozu je obsah překládán a předáván k ekologické likvidaci a recyklaci.

Použitý olej se po zpracování využívá při výrobě paliv, v chemickém, gumárenském nebo kosmetickém průmyslu. 

Karlovarskenovinky.cz informovala Helena Kyselá, tisková mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary. 

Zdroj: http://www.karlovarskenovinky.cz/zpravy/regiony/v-prubehu-dubna-zacne-sb...

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum