Horní zámecký pramen

4. karlovarský minerální pramen

Z technický důvodů pramen do odvolání uzavřen.

Místo vývěru: Zámecká kolonáda
Poloha: ve svahu u Zámecké věže nad historickým centrem města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1769
Teplota: 51,1 °C
Vydatnost: 1,5 l/min
Obsah CO2: 600 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Zámecké kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště, odkud vystoupáte na Zámecký vrch ke kolonádě. Vývěr pramene se nachází v v kruhovém sloupovém altánu. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí" a odtud stejnou trasou přes Tržiště až ke kolonádě.

Vývěr Zámeckého pramene byl poprvé objeven v roce 1769 na Tržišti pod Zámeckou věží v historickém centru Karlových Varů. Během velmi chladné zimy roku 1784, kdy zamrzla všechna voda ve městě, byl Zámecký pramen rozváděn do veřejných kašen. Karlovarský lékař David Becher tehdy provedl jeho rozbor a zjistil, že má stejné složení jako Vřídlo. V roce 1797 byl vystavěn nad Zámeckým pramenem první altán. Roku 1809 se však vývěr Zámeckého pramene ztratil a znovu se objevil až o 14 let později.

V roce 1830 vznikla nad Zámeckým pramenem první kolonáda, nahrazená v letech 1910-1912 novou secesní Zámeckou kolonádou. V prostoru výše položené části objektu byl tehdy zpřístupněn nový vývěr Horního zámeckého pramene, když do pavilonu byla přivedena malá část silně proplyněné vody Zámeckého pramene.

Poloha

Mapa hotelu

Horní zámecký pramen


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum