SOOS

Výlet do pravěku za bahenními sopkami a dinosaury

Typ výletu: Autem

Vzdálenost od Varů: 52 km

Výletem zhruba tři miliony let do minulosti je procházka přírodní rezervací Soos šest kilometrů severovýchodně od Františkových Lázní. Rozlehlé, více než dvousethektarové rašeliniště a slatiniště leží na dně vyschlého jezera v oblasti, kde byly ještě na počátku čtvrtohor činné poslední sopky na našem území.

Dozvuky vulkanické činnosti jsou zde patrné dodnes, k těm nejviditelnějším patří minerální prameny a především mofety, lidově nazývané bahenní sopky, jejichž bublání dává místu neopakovatelnou zvukovou kulisu.

Soos je objektem zájmu přírodovědců už více než dvě stě let, od roku 1964 je chráněný státem. Přístup je možný po dvoukilometrové naučné stezce s devíti zastávkami, vedoucí po dřevěných chodníčcích nejzajímavějšími partiemi rašeliniště.

Suchou nohou tak projdeme bažinami kolem nejvyvinutějších mofet a minerálních pramenů, z nichž ten nejznámější, Císařský, můžeme i ochutnat. Na své si ale přijdou i milovníci živé přírody, především vzácných slanomilných rostlin a ptáků, kterých zde hnízdí na sto druhů.

K návštěvě zve i místní Geologický park a Muzeum dinosaurů.

Použité fotografie pocházejí z webu www.kvpoint.cz - databanky fotografií Karlovarského kraje.

Poloha

Mapa hotelu

SOOS


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum