Františkovy Lázně

Typ výletu: Autem, Cyklo

Vzdálenost od Varů: 48 km

Historie Františkových Lázní

Vývěry místních minerálních pramenů byly známé již od středověku. V roce 1793 byla na jejich místě založena Ves císaře Františka. Z malých venkovských lázní se rychle staly jedny z nejvyhledávanějších lázní v Evropě. Mezi nevýznamnější návštěvníky lázní patřili Ludwig van Beethoven, Johann Strauss či Johann Wolfgang Goethe, který označil zdejší lázně uprostřed zeleně jako jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy. V roce 1865 byly Františkovy Lázně povýšeny na město.

Největšího rozkvětu a slávy dosáhly zdejší lázně v období před první světovou válkou. Po roce 1948 však byly všechny lázeňské budovy znárodněny a přeměny na státní léčebnu pro pracující lid. Po změně poměrů byly Františkovy Lázně v roce 1992 vyhlášeny městskou památkovou rezervací a následně byly zahájeny rozsáhlé rekonstrukce lázeňských domů a historického centra města. Dnes tvoří Františkovy Lázně spolu s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tzv. Západočeský lázeňský trojúhelník, jednu z turisticky nejatraktivnějších oblastí České republiky.

Zajímavosti Františkových lázní

Nejznámějším minerálním pramenem ve městě je Františkův pramen, vyvěrající v klasicistním pavilonu od Josefa Esche z roku 1831. Dalšími zajímavými lázeňskými stavbami jsou pseudoklasicistní kolonáda s Plynovými lázněmi od Gustava Wiedermanna z roku 1912 či dvorana Glauberových pramenů z roku 1930. Lázně, obklopené nádhernými městskými sady a parky, doplňují další kolonády a pavilony, četné lázeňské domy, divadlo a řada pomníků slavných návštěvníků. Historické centrum města si dodnes zachovává ráz světových lázní z přelomu 19. a 20. století.

Symbolem Františkových Lázní je oblíbená plastika sedícího chlapce s rybou v rukách od chebského sochaře Karla Mayerla z 20. let 20. století. Podle tradice pacientka, která pohladí sošku Františka na správném místě, do roka otěhotní. Kromě léčby pohybového aparátu, srdečních a cévních chorob a následné péče po onkologických onemocněních, se totiž ve Františkových Lázních léčí rovněž neplodnost a další ženské choroby.

Františkovy Lázně přinášejí návštěvníkům nepřeberné možnosti pro kulturní, sportovní či relaxační vyžití. Ve městě a blízkém okolí naleznete divadlo, muzeum, dále tenisové kurty, golfová hřiště, jezdecké stáje, bazény či wellness centra. Lázeňské město leží na křižovatce značených turistických tras a cyklostezek, vybízející k výletům do okolní nádherné přírody bohaté na historické památky či přírodní krásy.

Kudy tam

Malé lázeňské městečko Františkovy Lázně leží 48 kilometrů od Karlových Varů. Do lázní se můžete vydat po železnici ze stanice Horní nádraží s přestupem v Chebu. Cesta Vám zabere zhruba hodinu a půl. Do města zajíždí rovněž meziměstský autobus z Dolního nádraží. Pokud vyrazíte na kole, povede Vás cesta z Karlových Varů po páteřní cyklotrase č. 6 podél řeky Ohře přes Lokte, Sokolov a Kynšperk nad Ohří, ze které odbočíte v obci Tršnice do Františkových Lázní. Příjemná cesta je dlouhá 57 kilometru a zabere Vám zhruba tři a půl hodiny. Osobním automobilem dojedete do Františkových Lázní po rychlostní silnici R6 ve směru na Cheb. Na sjezdu na 169 kilometru odbočíte po okresní silnici až do města.

Poloha

Mapa hotelu

Františkovy Lázně


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum