Sloup Otty I.

Žulový sloup zakončený koulí

Poloha: na Ottově výšině severovýchodně nad centrem Karlových Varů
GPS: 50°13'38.057"N, 12°53'30.912"E
Období vzniku: 1852
Autor: neznámý
Odhalení: 8. září 1852
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: Přímo z centra Karlových Varů od Vřídla vede k altánu asi 2,3 kilometru dlouhá a náročná žlutá turistická trasa s velkým převýšením přes ulici Na vyhlídce a dále lázeňskými lesy přes Tři kříže až na Ottovu výšinu. Výlet Vám zabere asi třičtvrtě hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je vyjet do Drahovic autobusy MHD č. 10 a MHD č. 15 na zastávku Havlíčkova a odtud vystoupat po zelené turistické trase až na Rozcestí pod Třemi kříži, kde se napojíte na trasu žlutou, která Vás dovede až na Ottovu výšinu.

Historie objektu

Žulový sloup byl vztyčen v roce 1852 na počest řeckého krále Otty I. na oblíbeném cíli králových vycházek, Ottově výšině, nad Třemi kříži v karlovarských lázeňských lesích. První řecký král po osvobození Řecka z turecké nadvlády v roce 1830, Otto I., navštívil lázeňské město v letech 1836 – 1865 celkem pětkrát. Mezi karlovarskými občany byl velmi oblíben pro svou vlídnost, příjemné chování a štědrost.

Slavnostní odhalení a vysvěcení sloupu proběhlo za přítomnosti krále Otty I. dne 8. září 1852. Žulový kanelovaný sloup zakončený abakem a koulí s pozlacenou hvězdou na vrcholu. Roku 2008 proběhla celková rekonstrukce poničeného sloupu. Několik metrů pod sloupem Otty I. se nachází vyhlídková plošina, nabízející nádherný výhled na město v údolí.

Podrobné informace o historii sloupu Otty I.

Poloha

Mapa hotelu

Sloup Otty I.


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum