Sloup se sochou Karla IV.

litinová socha na vysokém litinovém sloupu

Poloha: v parku Jeanna de Carro na Vyhlídce nad centrem Karlových Varů
Období vzniku: 1858
Autor: Josef Max
Odhalení: 13. září 1858
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K pomníku vystoupáte z lázeňského centra města od Vřídla kolem kostela sv. Máří Magdalény Kolmou ulicí, ze které odbočíte po strmém schodišti na pěšinu, která Vás zavede až do parku Jeanna de Carro. Krátká ale náročná procházka s velkým převýšením je dlouhá asi 500 metrů a zabere Vám asi 10 minut.

Přístup č. 2: Jednodušší variantou je dojet z centra města od Tržnice autobusy MHD č. 2, MHD č. 7, MHD č. 8 nebo MHD č. 13 na zastávku „Na vyhlídce“. Odtud sestoupíte přímo do parku a po několika metrech dojdete k pomníku.

Historie objektu

Sloup se sochou zakladatele města, českého krále a císaře římského Karla IV., nechalo vztyčit město Karlovy Vary v roce 1858 v parku Jeanna de Carro u vily Lützow na návrší nad lázeňským městem. Autorem pomníku je významný pražský sochař Josef Max, mimo jiné autor sousoší na Karlově mostě v Praze.

Jubilejní sloup byl slavnostně odhalen dne 13. září 1858 během oslav 500. výročí založení města Karlovy Vary. Litinová socha Karla IV. je umístěna na vrcholu vysokého kanelovaného sloupu. Na podstavci sloupu je umístěn nápis: „Zakladateli vděčné město“. Nedaleko pomníku si můžete prohlédnout sošku kočky na vysokém sloupu, umístěném na zdobeném rondelu na okraji zahrady hraběte Lützowa.

Podrobné informace o historii sloupu se sochou Karla IV.

Poloha

Mapa hotelu

Sloup se sochou Karla IV.


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum