Pramen Rusalka

7. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: Mlýnská kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 16. století
Teplota: 60,6 °C
Vydatnost: 4-7 l/min
Obsah CO2: 600 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Mlýnské kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Tržiště a dále Lázeňskou ulicí kolem Tržní kolonády po levém břehu říčky Teplá. Vývěr pramene se nachází v přímo promenádní hale kolonády. Krátká procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 500 metrů a zabere Vám zhruba deset minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 200 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít po Mlýnském nábřeží přímo k Mlýnské kolonádě.

Pramen vyvěrající původně přímo v korytě říčky Teplé byl známý již od 16. století. Přesto byl v souvislosti s nárůstem zájmu lázeňských hostů po polovině 18. století nazýván Nový pramen. Zprvu stával nad vývěrem pramene v sousedství Mlýnských lázní jednoduchý přístřešek. V letech 1792-1793 byla nad pramenem vystavěna nová dřevěná promenádní hala, která byla první stavbou svého druhu v Karlových Varech. Lázeňským hostům kolonáda poskytovala možnost pobývat u pramenů i za nepříznivého počasí. Přímo u pramene ordinovali lázeňští lékaři.

Na počátku 19. století se tak stal Nový pramen oblíbenějším a vyhledávanějším než ostatní prameny. V roce 1811 byla na místě původní stavby postavena nová empírová Giesselova kolonáda Nového pramene, která byla v letech 1871-1881 nahrazena Zítkovou kamennou Mlýnskou kolonádou.

Poloha

Mapa hotelu

Pramen Rusalka


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum