Sekačky vyjedou jen dvakrát ročně

17. 6. 2019 | Z Karlových Varů, Z okolí Karlových Varů

Karlovy Vary a Sokolov se přidávají na seznam velkých měst regionu, která chtějí omezit sekání trávy. Je za tím boj se suchem i touha po hmyzu a motýlech. 

Jednou, maximálně dvakrát do roka, bude krajské město sekat plochy o rozloze 380 tisíc metrů čtverečních. Důvodem jsou suché roky, které trápí celou zemi. Tráva i luční kvítí bude volně růst v neobydlených oblastech. "Důvod je zcela jasný. Snažíme se o zadržování vody ve městě. Tím, že tráva a luční kvítí bude trochu vyšší, zadrží vodu a odpar nebude tak vysoký," uvedl primátorčin náměstek pro investice PetrBursík. 

Minimální sečení tak podle něj čeká například karlovarské lesoparky, prostory pro venčení psů nebo kolem cyklostezek. Krajské město už kvůli suchu vybavilo stromy v centru speciálními zavlažovacími vaky, mapuje si stav dešťové kanalizace, vodu z louží chce odvádět do terénu a Správa lázeňských parků si nechává zpracovat projektovou dokumentaci na jímací nádoby u svých objektů. "Sloužit by měly k tomu, aby zaměstnanci Správy mohli jímat vodu i z jiných prostor, než jen z řeky Ohře," uvedl Petr Bursík. 

V přípravě jsou také nové lesoparky. Nejdále je zatím ten Na Šlemu, který má vzniknout v lokalitě mezi železniční ulicí v městské části Čankov a železniční tratí na Cheb. 

"Na tento lesopark už máme projektovou dokumentaci, která se musí aktualizovat. V lokalitě jsou bývalé sádky, které bychom rádi přeměnili na přírodní mokřad s chodníky a naučnými tabulemi prozrazujícími, jakou tam lze vidět faunu a flóru," popsal Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků Karlovy Vary. Vznik lesoparku je nyní podle něj závislý na projektantech, kteří jsou ale příliš pracovně vytížení. Na další podobná místa v krajském městě zatím existuje studie. Jedná se o lesopark Rádler v Sedleci, což je na částečně rekultivovaném popílkovišti karlovarské teplárny, park na Na Milíři pod Pražskou ulicí nad lázeňským centrem města a další v lokalitě mezi jízdárnou u starorolské vysílačky a městským průtahem. "Část by měl tvořit lesopark, část cyklodrom," prozradil Miroslav Kučera. 

Pět lokalit v Sokolově 

O lokalitách, kde se nebude tolik sekat, nově přemýšlí také Sokolov. Zabývat se tím bude nejprve tamní rada, pak také zastupitelstvo. "Vyčlenili jsme pět lokalit na území města. Uvědomujeme si, že opravdu hmyz a motýli nám z přírody mizí a rádi bychom šli touto cestou," uvedl místostarosta Jan Picka. Zmínil přitom, že některé děti ve městě ani neví, jak vypadá opravdová louka. Sokolov ale nechá dost výběhových ploch, kde budou moct obyvatelé vyvenčit psy. Picka nyní očekává, že se v Sokolově zvedne debata týkající se oblasti životního prostředí. "Začínáme přemýšlet o nějakých nápadech, které by se nám líbily," naznačil. Zároveň zmínil, že Sokolov je na o tom oproti Karlovým Varům lépe, co se týče vodních ploch. Nově tam vzniklo jezero Medard a Michal, do budoucna přibude ještě obrovské jezero namísto dolu Jiří. 

Opatření proti suchu už před několika týdny oznámili zástupci Chebu. "Loni slunce často sekanou trávu spálilo. Letos chceme dělat vše pro to, abychom zdravé zelené trávníky ve městě udrželi. Nebudeme sekat trávu úplně nakrátko a vybrali jsme několik odlehlejších lokalit, kde úpravu travního porostu omezíme. Sekačky zde vyjedou jednou, maximálně dvakrát do roka," uvedl místostarosta Jiří Černý. Snížení frekvence sekání se netýká travnatých ploch u bytových domů nebo městských parků. 

Přibudou pásy s lučním kvítím 

K omezení sekání dojde v Gertnerových sadech, ve svazích a na nivních loukách na Krajince, na zelené ploše mezi Mírovou ulicí a železniční tratí u sídliště Spáleniště, na pozemku po zbouraném někdejším pivovaru nad zimním stadionem, na bývalém škvárovém hřišti u Lokomotivy a plochách v jeho okolí a v části Dvořákových sadů u sídliště Zlatý vrch. 

Po městě začnou vznikat pásy s lučním kvítím. První je již osetý v sousedství autobusových zastávek na takzvané Křižovatce. Město navíc nakoupilo nové závlahové vaky, které poslouží nově vysazeným stromům v Klestu v Americké ulici na sídlišti Skalka. "Město pořídilo 52 vaků v celkové výši 49 700 korun," uvedla mluvčí radnice Simona Liptáková. Vzhledem ke klimatickým podmínkám podle ní budou zástupci Chebu zcela jistě uvažovat o dalších.

K sekání trávníků se v souvislosti se suchem před měsícem vyjádřilo i ministerstvo životního prostředí na svém Facebooku. Doporučilo obcím i jednotlivcům omezit počet sečí a nechat trávu růst, neboť delší vegetace lépe zadržuje vláhu a pomáhá takzvané biodiverzitě. 

Autor: Jana Plechtá
Zdroj: MF DNES

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum