Sadová kolonáda

Historie objektu

Zdobená litinová kolonáda bývala původně součástí dvouramenné kryté promenádní verandy tzv. Blanenského pavilonu v dnešních Dvořákových sadech za Vojenským lázeňským ústavem. Koncertní a restaurační hala byla smontována z litinových dílů z Blanenských železáren v letech 1880 – 1881 karlovarským stavitelem Josefem Waldertem podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Slavnostní otevření komplexu proběhlo dne 5. června 1881 v rámci zahájení lázeňské sezóny.

V roce 1965 byl však bývalý Blanenský pavilon spolu s částí dvouramenné promenádní verandy pro zchátralost zbořen. Z celého objektu se zůstalo zachováno pouze východní křídlo promenádní části, nazývané dnes Sadová kolonáda. V letech 2000 – 2002 přistoupilo město Karlovy Vary k celkové rekonstrukci kolonády. V prostoru kolonády byl tehdy nově vyveden vývěr Hadího pramene. Z prostoru kolonády je rovněž přístupný vývěr Sadového pramene v suterénu Vojenského lázeňského ústavu.

Podrobné informace o historii Sadové kolonády

Fakta o Sadové kolonádě

Typ památky: litinová kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
GPS: 50°13'38.189"N, 12°52'44.367"E
Období výstavby: 1881
Architekt: Ferdinand Fellner a Hermann Helmer
Oficiální zpřístupnění: 5. června 1881
Prameny: Hadí pramen
Přístupnost: volně přístupná

Přístup ke kolonádě

Přístup č. 1: K Sadové kolonádě ve Dvořákových sadech dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády a Vojenského lázeňského ústavu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 800 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4  na konečnou zastávku „Lázně III“ a odtud zhruba 150 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá kolem Vojenského lázeňského ústavu dojít k Sadové kolonádě.

  • Pramen Hadí

    (28,1 °C)

    S tímto pramenem se lázeňští hosté setkávají od roku 2001, obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, ale větší množství CO2. Z hadí tlamy vytéká přímo v Sadové kolonádě.

  • Pramen Sadový

    (39,1 °C)

    V půlce 19. století vytryskl při hloubení základů pro Vojenský lázeňský ústav. Původně se jmenoval Císařský pramen. Vytéká v prostorách VLÚ vedle kolonády.Je přístupný od 6:00 do 18:30 každý den.

Poloha

Mapa hotelu

Sadová kolonáda


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum