Sadová kolonáda

Zdobená montovaná litinová kolonáda je posledním pozůstatkem koncertní a restaurační haly zvané Blanenský pavilon, postavené v letech 1880 – 1881 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Od roku 2001 zde vyvěrá Hadí pramen a z prostoru kolonády je rovněž přístupný vývěr Sadového pramene v suterénu Vojenského lázeňského ústavu.

Více historie

Fakta o Sadové kolonádě

Typ památky: litinová kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
GPS: 50°13'38.189"N, 12°52'44.367"E
Období výstavby: 1881
Architekt: Ferdinand Fellner a Hermann Helmer
Oficiální zpřístupnění: 5. června 1881
Prameny: Hadí pramen
Přístupnost: volně přístupná

Přístup ke kolonádě

Přístup č. 1: K Sadové kolonádě ve Dvořákových sadech dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády a Vojenského lázeňského ústavu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 800 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4  na konečnou zastávku „Lázně III“ a odtud zhruba 150 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá kolem Vojenského lázeňského ústavu dojít k Sadové kolonádě.

  • Pramen Hadí

    (28,7°C)

    S tímto pramenem se lázeňští hosté setkávají od roku 2001, obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, ale větší množství CO2. Z hadí tlamy vytéká přímo v Sadové kolonádě.

  • Pramen Sadový

    (41,6°C)

    V půlce 19. století vytryskl při hloubení základů pro Vojenský lázeňský ústav. Původně se jmenoval Císařský pramen. Vytéká v prostorách VLÚ vedle kolonády. Je přístupný od 6:00 do 18:30 každý den.a

Poloha

Mapa hotelu

Sadová kolonáda


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum