Rýsuje se nová podoba karlovarské keramické školy, po studii vzniká i projekt

24. 2. 2023 | Z Karlových Varů

Studie společnosti Petr Hájek Architekti uspěla v soutěži na budoucí podobu Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Studentům tak konečně svítá naděje, že se přestěhují z provizorních podmínek zpět do výstavní budovy v Rybářích. 

Vítězná studie se stala podkladem pro zpracování projektové dokumentace na zhotovení stavby. „Vybraným dodavatelem je firma Energy Benefit Centre, nyní zpracovává projekt,“ uvedl náměstek hejtmana Dalibor Blažek.

Dodavatel podle něj podniká kroky pro získání stavebního povolení, například žádá o vyjmutí krytu, jenž je umístěn v budově školy, z evidence krytového fondu.

Chystaná akce si ovšem podle krajského radního Patrika Pizingera vyžádá i zásahy do zeleně kolem objektu. Ty se budou týkat i tří vzrostlých stromů, které jsou sice hodnotnými dřevinami, nicméně jsou však v zásadní prostorové kolizi s budoucí stavbou školy. Kraj se bude snažit najít způsob, jak vykácené stromy nahradit.

„Proto ve spolupráci s Kanceláří architektury města Karlovy Vary hledáme takové řešení, aby neutrpěl veřejný prostor a zeleň ve městě,“ uvedl radní. „Nabízí se možnost v podobě umístění části náhradní výsadby v nejbližším okolí školy a v rámci realizace projektu vytvoření náhradní výsadby na pozemcích příspěvkové organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary,“ doplnil Pizinger.

Problém má škola kvůli hlinitanovému betonu

Obnova budovy keramické školy je jedním z projektů zařazených do dotačního Operačního programu Spravedlivá transformace. Klíčovým dokumentem pro získání dotace je studie proveditelnosti, na níž se nyní pracuje. Se žádostí o dotaci počítá kraj na podzim letošního roku.

Budova školy je v problémech od roku 2017. Způsobil je takzvaný hlinitanový beton. Ten se používal mezi 30. a 50. lety 20. století. Později vyšlo najevo, že tento druh stavební hmoty ztrácí pevnost a narušuje železné výztuže.

V kraji už je mnoho budov, které kvůli této technologii musely k zemi. Potkalo to třeba Palác Baťa v Mariánských Lázních, obchodní dům Hraničář v Chebu i někdejší sídlo okresního ředitelství policie v Karlových Varech.

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/architektura-studie-projekt-keramicka-skola-karlovy-vary.A230223_710198_vary-zpravy_melu

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum