Před barokní kostel vrátí objevenou historickou dlažbu

5. 2. 2021 | Z Karlových Varů

Do prostoru pod okrouhlé schodiště do kostela sv. Máří Magdaleny v lázeňském centru Karlových Varů se vrátí původní historická dlažba. Nalezli ji archeologové při předloňských vykopávkách v bezprostředním okolí této barokní národní kulturní památky.

Práce za zhruba dva miliony korun by měly být zahájeny na jaře, až to dovolí klimatické podmínky.

"Je to v podstatě zádlažba prostoru pod kulatým schodištěm, které vede ke dveřím kostela," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. "Jedná se o celou plochu, ve které byla nalezena historická dlažba. Město se rozhodlo, že ji využije," dodal.

Karlovy Vary oslovily sedm firem, které se mimo jiné zabývají pokládáním dlažeb. Nabídku podaly čtyři z nich, přičemž vybrána byla nabídka nejlevnější. Zatímco předběžný rozpočet města počítal s náklady kolem dvou a půl milionu korun, vítězná firma nabídla cenu o půl milionu korun nižší.

Využití původní historické dlažby navrhl Národní památkový ústav v Lokti nad Ohří. Dlažba byla objevena při rekonstrukci Moravské ulice, která ke kostelu vede z městské části Vyhlídka. Navazující práce před kostelem a jeho východní částí byly kvůli nálezu dlažby pozastaveny předloni na začátku září. Následně se rozhodlo o jejím využití při obnově povrchů před vstupem do kostela sv. Máří Magdalény.

"Po dohodě s orgány památkové péče a ve spolupráci s příspěvkovou organizací Kancelář architektury města Karlovy Vary byla zpracována samostatná projektová dokumentace, včetně architektonické studie a projektové dokumentace pro povolení stavby pro tento prostor," uvedl Kopál.

"Součástí stavby bude odstranění stávající konstrukce na úroveň pláně budoucího prostoru," řekl mluvčí. Podle něj lze předpokládat, že se zde nacházejí různé typy konstrukcí. V místě byl v minulosti použit mimo jiné i asfaltový nebo betonový povrch. Až teprve pod nimi se nachází historická dlažba.

"Kamenná dlažba bude očištěna a následně zpět použita," dodal Kopál s tím, že práce by měly být dokončeny do šestnácti týdnů od podpisu smlouvy o dílo.

Národní kulturní památka

Kostel sv. Máří Magdalény, stojící jen kousek nad Vřídlem v lázeňském centru města, byl v barokním slohu vystavěn v letech 1732 až 1736. Jeho podobu navrhnul významný architekt té doby Kilián Ignác Dientzenhofer. Kostel je od roku 2010 chráněn jako národní kulturní památka.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum