Ostrov

Zámecký park a město Ostrov

Typ výletu: Autem, Cyklo, Pěší
Co je cestou: Geocaching
Vzdálenost od Varů: 12 km

Historie města

Původní trhovou osadu s románským kostelem založil na počátku 13. století na místě staršího slovanského sídliště Slávek z rodu Hrabišiců. Díky strategické poloze se z osady časem vyvinulo prosperující městečko. V období baroka nastal největší rozmach ostrovského panství, ve městě byl vystavěn honosný zámek obklopený nádhernou zámeckou zahradou, která byla ve své době považována za další z divů světa. Na okraji města vznikl rozsáhlý areál piaristického kláštera s latinským gymnáziem.

Zajímavosti města

Mezi nejzajímavější památky města patří rozsáhlý barokní zámecký areál se zámeckým parkem. Podoba zahrady se vyvíjela v průběhu 17. až 19. století. Park, založený v duchu italských renesančních zahrad, byl postupně dotvářen barokními kompozicemi s fontánami, jezírky a umělými skalisky, gloriety a altány, bludišti a bohatou uměleckou výzdobou v podobě soch antických božstev. Uprostřed zahrady stál letohrádek, dále zde byla jízdárna či voliéra s exotickým zvířectvem. Ve své době byl park nazýván osmým divem světa.

Na Starém náměstí si můžete prohlédnout budovu Staré radnice. Nedaleko se nachází barokní sloup se sochou Panny Marie z roku 1685. Na Malém náměstí stojí kostel sv. Michaela Archanděla z roku 1572, zástupce krušnohorské architektury saského typu. Nejstarší dochovanou stavební památkou města je však románský hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího z počátku 13. století, stojící v místech původního středověkého trhového sídliště. Rozsáhlým areálem nově opraveného piaristického kláštera Vás provede prohlídkový okruh.V raně barokním klášterním kostele Zvěstování Panny Marie je umístěna městská galerie a výstavní síň.

Kudy tam

Město Ostrov se nachází asi 12 kilometrů od centra Karlových Varů. Pokud se budete chtít vydat do Ostrova pěšky, povede Vás cesta podél řeky Ohře.  Od hlavní pošty se vydáte po zelené turistické trase, na rozcestí „Pod Pražskou silnicí“ odbočíte po červené trase, která vede přes Šemnickou skálu a Kyselku až do Radošova. Odtud vystoupáte po žluté turistické trase kolem zříceniny loveckého zámečku do Ostrova. Celodenní výlet převážně po lesních cestách nádhernou přírodou je dlouhý 27 kilometrů a zabere Vám necelých 7 hodin.

Pro jízdu na kole je nejlepší zvolit vedlejší silnici z Karlových Varů přes Sadov a Hájek. Do města zajíždí meziměstský autobus z Dolního nádraží a vlak z Horního nádraží. Osobním automobilem dojedete do Ostrova po státní silnici I/13 ve směru na Chomutov.

Poloha

Mapa hotelu

Ostrov


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum