Andělská hora

Zřícenina hradu

Typ výletu: Autem, Cyklo, Pěší
Co je cestou: Geocaching, Vyhlídky
Vzdálenost od Varů: 12 km

Příběh Andělské hory

Historické městečko Andělská Hora bylo založeno ve druhé polovině 15. století pány z Plavna pod stejnojmenným gotickým hradem ze 14. století. Později patřila Andělská Hora k panství nedalekého zámku Kysibl (Stružná). Již od konce 18. století se městečko s romantickými hradními zříceninami stalo oblíbeným výletním místem karlovarských lázeňských hostů. Mezi ně patřil například Johann Wolfgang Goethe, který zde roku 1786 oslavil své 37. narozeniny.

Co si prohlédnout

Hlavní turistickým lákadlem obce jsou rozsáhlé romantické zříceniny gotického hradu ze 14. století, rozkládající se na mohutném skalním ostrohu. Hrad založili páni Hrabišici z Rýzmburka, tehdejší majitelé panství Bečov. Za třicetileté války byl v roce 1635 zdejší hrad dobyt Švédy, vyloupen a poničen. Při požáru městečka v roce 1718 měl vymrštěný hořící šindel zapálit střechu hradu, který zcela vyhořel a následně byl definitivně opuštěn. Postupem let se z hradu staly zříceniny a oblíbené výletní místo lidí ze širokého okolí. Ze skalního ostrohu se nabízí nádherný nerušený výhled do okolní kopcovité krajiny Slavkovského lesa a Doupovských hor.

Na náměstí pod hradem se nachází gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla, postavený v letech 1487 – 1490. Po velkých požárech městečka v letech 1641 a 1718 byl kostel barokně upraven. V kostele se pravidelně konají bohoslužby. Pod kostelem si můžete prohlédnout barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1767, přenesenou sem z částečně zaniklé vsi Svatobor v Doupovských horách.

Při státní silnici do Prahy nesmíte zapomenout navštívit unikátní trojboký barokní kostel Nejsvětější Trojice postavený v letech 1692 – 1712 podle návrhu G. B. Alliprandiho. Kostel býval původně poutním a kolem kostela se rozkládal hřbitov. Na počátku 21. století proběhla celková rozsáhlá rekonstrukce kostela.

V nejbližším okolí Andělské Hory stojí za pozornost chráněná přírodní památka Olšová Vrata, lidově zvaná Šemnická skála. Mohutný skalní ostroh sopečného původu se vypíná vysoko nad údolím Ohře a kromě nádherné přírody se z jeho vrcholu nabízí překrásné výhledy do okolí.

Na Šemnickou skálu vás zavede naučná stezka z Andělské Hory do Kyselky. Cesta vede přes dnes již zaniklou osadu Stichlův mlýn s nově obnovenou kaplí Panny Marie z roku 1851, jejíž celkovou rekonstrukci provedlo v letech 2009-2011 místní občanské sdružení Andělská Hora.

Kudy tam

Obec Andělská Hora se nachází 12 kilometrů od města Karlovy Vary. Do obce zajíždí meziměstský autobus z Dolního nádraží. Do obce se od hlavní pošty můžete vydat po zelené turistické trase. Dlouhá procházka nádhernou přírodou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les měří 9,6 kilometru a zabere Vám asi dvě a půl hodiny. Pro cestu na kole bude lepší zvolit silnici podél řeky Ohře přes ves Šemnice. Cesta je sice o tři kilometry delší, ale silniční provoz zde není tak hustý. Na Andělskou Horu je samozřejmě možné dojet osobním automobilem po státní silnici R6 ve směru na Prahu.

Poloha

Mapa hotelu

Andělská hora


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum