Mariánské Lázně

Typ výletu: Autem, Cyklo
Co je cestou: Vyhlídky
Vzdálenost od Varů: 50 km

Vznik a historie Mariánských lázní

Vývěry minerálních pramenů uprostřed bažin a hlubokých lesů v místech dnešního města byly známé již od středověku. Teprve však koncem 18. století byly prameny podrobeny zkoumání léčivých účinků. V roce 1812 byla z rozhodnutí opata tepelského kláštera Karla Gaspara Reitenbergera založena samostatná obec Mariánské Lázně a v roce 1818 byly Mariánské Lázně prohlášeny „veřejným lázeňským místem“. Příliv lázeňských hostů znamenal brzy rychlý stavební rozvoj lázní, začaly vznikat první kolonády a pavilony, altány, parky a klasicistní a empírové domy. Mezi slavné návštěvníky města patřili Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Chopin, Richard Wagner, anglický král Edward VII. ad.

Dnes jsou Mariánské druhým největším lázeňským městem v České republice a spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tvoří tzv. Západočeský lázeňský trojúhelník, jednu z turisticky nejatraktivnějších oblastí České republiky.

Lázeňská promenáda a kolonády

Symbolem Mariánských Lázní jsou lázeňské kolonády a promenády, zasazené uprostřed překrásných městských parků. Monumentální litinová Lázeňská kolonáda byla postavena v letech 1888 -1889 podle projektu vídeňských architektů Miksche a Niedzielského. Stavba původně měřila 180 metrů a byla nejdelší kolonádní stavbou v Čechách. Na kolonádu navazuje replika Kolonády Křížového pramene z let 1912 – 1913.

Před kolonádami se rozprostírá dlouhý pro­menádní prostor, jehož dominantu tvoří Zpívající fontána, doprovázená symfonickými skladbami. Poblíž fontány si můžete prohlédnout pomník zakladatele města Karla Gaspara Reitenberga z roku 1879. Promenádní prostor je zakončen kopií antikizující kolonády Karolinina pramene.

Zajímavosti v okolí

V okolí města stojí za pozornost rozhledna Hamelika z roku 1876 v podobě romantické zříceniny. Poznávací okruh unikátním parkem miniatur Boheminium Vás provede kolem maket významných stavebních a technických památek České republiky. V Mariánských Lázních se nachází druhé nejstarší golfové hřiště v Evropě, Royal Golf Club Mariánské Lázně.

Mariánské Lázně nabízí bohatý kulturní život, nepřeberné množství dalších historických staveb a pamětihodností, možnosti relaxace i sportovního vyžití, lázeňské procedury i výlet do okolní nádherné přírody, a proto jsou velice oblíbeným výletním místem karlovarských lázeňských hostů, kteří si chtějí zpestřit zdejší pobyt.

Kudy tam

Mariánské Lázně leží asi 35 kilometrů jihozápadně od Karlových Varů. Pro jízdu osobním automobilem je nejlepší zvolit trasu po rychlostní silnici R6 ve směru na Cheb. Na sjezdu na 162 kilometru u Jesenice odbočíte po státní silnici I/21 do Mariánských Lázní. Cesta je dlouhá 62 kilometrů a zabere Vám třičtvrtě hodiny.

Do města vede železniční trať přes Bečov nad Teplou, po které jezdí vlaky z Dolního nádraží. Do Mariánských Lázní zajíždí rovněž autobus s přestupem v Toužimi. Pokud byste chtěli vyrazit na kole, výchozím bodem pro Vás bude městská část Doubí. Cesta přes Horní Slavkov, Krásno a Prameny je dlouhá 37 kilometrů a trvá zhruba dvě hodiny.

Poloha

Mapa hotelu

Mariánské Lázně


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum