Bečov nad Teplou

Zámek a hrad

Typ výletu: Autem, Cyklo
Co je cestou: Geocaching
Vzdálenost od Varů: 20 km

Historie bečova nad Teplou

Původně gotický hrad byl vystavěn patrně na počátku 14. století na skále nad říčkou Teplou k ochraně důležité křižovatky zemských cest. První písemná zmínka o zdejším opevněném sídle pochází z roku 1349, kdy zde pobývali pánové z Rýzmburka. Roku 1387 bylo sídliště v podhradí povýšeno na městečko.

Obyvatelé Bečova se ve středověku živili převážně hornictvím, největší zastoupení měla těžba cínu. V 19. století se ve městě začala rozvíjet řemeslná výroba a vznikaly malé manufaktury. V Bečově působila renomovaná hudební škola, na které studovali žáci z celých severozápadních Čech. Díky rozvoji silniční a železniční dopravy začali nádhernou krajinu Slavkovského lesa objevovat turisté a přírodovědci.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Dominantou městečka je jistě státní hrad a zámek Bečov. Původně gotický hrad z počátku 14. století byl během bojů třicetileté války těžce poškozen a následně opuštěn. Počátkem 18. století byl v blízkosti hradu za Questenberků vystavěn honosný barokní zámek. Hrad a zámek v Bečově nad Teplou je dnes zpřístupněn veřejnosti a nabízí několik prohlídkových okruhů. Areál doplňuje krásná italská terasovitá zahrada.

Největším lákadlem bečovského zámku je relikviář svatého Maura z počátku 13. století, jehož hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty. Unikátní románská památka evropského významu, pozlacená schránka vysázená drahokamy, ukrývající ostatky světců, byla nalezena v roce 1985 zakopaná v hradní kapli. Nález relikviáře je považován za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu. Náročná obnova této národní kulturní památky probíhala celých 11 let. Od roku 2002 je relikviář zpřístupněn široké veřejnosti v prostorách hradu.

Co dalšího lze spatřit v Bečově

Mezi další historické památky městečka patří barokní farní kostel sv. Jiří postavený v letech 1763–1767 na místě staršího gotického kostela z 15. století. Na náměstí si můžete prohlédnout historickou budovu bečovské radnice, před kterou stojí barokní sloup se sochou Panny Marie z roku 1680. Na náměstí můžete navštívit také Muzeum historických motocyklů a hraček. Uličkou z náměstí se dostanete do prostoru bývalého židovského ghetta s pozůstatky synagogy. V údolí proti železničnímu nádraží je zpřístupněna postupně obnovená botanická zahrada s cennými stromy.

Kudy tam

Městečko Bečov nad Teplou se nachází asi 25 kilometrů od centra Karlových Varů. Pěší výlet je nejlépe začít v Doubí, odkud vystoupáte po zelené turistické trase přes Jelení vrch až do Horního Slavkova. Odtud se vydáte po žluté turistické trase až na okraj obce Krásno, kde odbočíte po okresní silnici na Milešov a pokračujete až do Bečova. Celodenní výlet krásnou kopcovitou krajinou je dlouhý 21 kilometrů. Popsaná cesta je rovněž značenou cyklotrasou. Do obce zajíždí meziměstský autobus a vlak z Dolního nádraží. Do Bečova nad Teplou je samozřejmě možné dojet také osobním automobilem po státní silnici I/20 ve směru na Plzeň.

Poloha

Mapa hotelu

Bečov nad Teplou


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum