Körnerův dub v Dalovicích

památkově chráněný dub

Poloha: v zámeckém parku v jihozápadní části obce
Druh: Dub letní (Quercus robur L.)
Obvod kmene: 887 cm
Výška: 18 m
Stáří: 700-900 let
Datum vyhlášení: 1. března 1981
Přístupnost: volně přístupný

Do Dalovic zajíždí z Karlových Varů z autobusového nádraží Tržnice autobus MHD č. 17. Od hlavní pošty se můžete rovněž vydat po žluté turistické trase. Asi 3,1 kilometry dlouhá procházka Vám zabere asi 47 minut. Ze stejného místa se můžete vydat na kole po cyklostezce, vedoucí kolem řeky Ohře. Do obce samozřejmě možné dojet osobním automobilem.

Historie objektu

Již v době středověku rostlo v prostoru dnešního zámeckého parku několik obrovských dubů. Podle pověsti byl největší z nich mohutným stromem již za doby vlády Karla IV. Koncem 18. století se stal zámecký park v Dalovicích oblíbeným výletním místem lázeňských hostů z nedalekých Karlových Varů. K nejvýznamnějším návštěvníkům tehdy patřil Johann Wolfgang Goethe.

V roce 1811 několikrát Dalovice rovněž německý romantický básník Karl Theodor Körner, který si zamiloval zdejší zámecký park a chodil sem z Karlových Varů na procházky. Pod zdejšími mohutnými duby Körner odpočíval a psal básně, například báseň „Lied die Eichen“. V roce 1863 byl při příležitosti oslav k 50. výročí básníkova úmrtí nejmohutnější dub pojmenován na počest básníka Körnerův dub a v roce 1914 u něj byla vztyčena básníkova bronzová busta od sochaře Ludwika Tischlera.

V roce 1981 byl Körnerův dub vyhlášen pro svůj vzrůst a věk památkově chráněným stromem. Dnes je Körnerův dub nejznámějším a nejstarším památným stromem na Karlovarsku. Se svým odhadovaným věkem 700 – 900 let patří mezi nejstarší stromy v České republice a odborníci ho řadí k šestici nejsilnějším dubům v zemi. Jako jeden z mála stromů u nás byl navržen do mezinárodního katalogu zvlášť cenných stromů na Zemi.

Kontakt

Dalovice

Poloha

Mapa hotelu

Körnerův dub v Dalovicích
Dalovice


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum