Kam v kraji zadarmo? Možností jsou naučné stezky nebo zříceniny

30. 7. 2013 | Tipy a rady

K letním měsícům patří výlety do přírody a návštěvy památek. V karlovarském kraji existuje mnoho míst, kam se dá vyrazit, a neutratit přitom ani korunu za vstupné. Inspirací může být sedm tipů, které vybrala redakce MF DNES. 

 1. Tajuplné Skalky skřítků v Doupovských horách
  V západní části Doupovských hor můžete navštívit jedinečný přírodní výtvor. Dutiny ve skalních stěnách, nazvané Skalky skřítků (někdy také Trpasličí jeskyně), ukrývají mnoho tajemství a s jejich vznikem si hlavu lámali i vědci. Skalky se nacházejí nedaleko obce Dubina a známy jsou již celá století. Podle pověstí v nich kdysi žili malí skřítkové, kteří se přátelili s lidmi a za trochu jídla jim pomáhali při práci. Sedláci ale byli čím dál lakomější, a tak skřítci nakonec Doupovské hory opustili a odnesli si s sebou i poklad, který střežili. Z Dubiny vede k místu žlutá turistická značka. 
 2. Výstup na Himlštejn a nádherný výhled do okolí
  Na vrchu Nebesa u Stráže nad Ohří se nachází volně přístupná zřícenina hradu Himlštejn, jehož vznik se datuje do dob husitských válek. K pozůstatkům věže, dvou bran a obvodových hradeb vede ze Stráže zelená turistická značka. A i když vás čeká poměrně náročný výstup zarostlou lesní cestou, odměnou bude výhled do širokého okolí. 
 3. Naučná stezka Božídarské rašeliniště
  U Božího Daru si můžete projít naučnou stezku Božídarské rašeliniště, která měří 3,2 kilometru a vede jednou z nejzajímavějších částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště. Na trase je umístěno dvanáct naučných tabulí, které informují o zvláštnostech místa i historii těžby rašeliny v Krušných horách. První z nich se nachází u božídarského infocentra. Většina stezky vede po povalových chodnících a je přístupná také vozíčkářům a maminkám s kočárky. Na jejím konci se dá napojit na další naučnou stezku Blatenský příkop. 
 4. Za pověstí ke Svatošským skalám
  Mezi karlovarským Doubím a Loktem se v údolí řeky Ohře nachází národní přírodní památka Svatošské skály. Jedná se o pozoruhodné skalní útvary, které jsou opředeny mnoha pověstmi. Podle té nejznámější představují skály zkamenělý svatební průvod, který zaklela zhrzená víla z Ohře poté, co ji lidský milenec zradil a oženil se s jinou. Ve zvláštním přírodním výtvoru našel inspiraci pro svá díla například Johann Wolfgang Goethe nebo Sigmund Freud. K místu vedou turisticky značené stezky. Skály také často vyhledávají horolezci. 
 5. Koupání na Rolavě pro děti i dospělé
  Součástí karlovarského koupaliště Rolava jsou dvě vodní plochy. Menší je určená dětem, větší plavcům a také těm, kteří si chtějí vyzkoušet šlapadla. U obou jsou písčité pláže. Oproti loňsku se na Rolavě zlepšila kvalita vody, podle poslední kontroly krajské hygienické stanice má jen mírně zhoršené vlastnosti a ke koupání je vhodná. Kromě koupaliště je v areálu také in-line bruslařská dráha i půjčovna, kde si lze za poplatek půjčit sportovní náčiní, jako například in-line brusle s chrániči a helmou, rakety a míčky na badminton, hole na nordic walking, obří šachy či dámu i vybavení na petanque. 
   V areálu se také nachází volejbalové hřiště.
 6. Kamenná věž na Krásenském vrchu
  Kamenná věž na Krásenském vrchu na Sokolovsku je jednou z nejzajímavějších rozhleden v Česku. Svým venkovním spirálovitým schodištěm totiž připomíná proslulou Babylonskou věž. Má také pozoruhodnou historii. Postavili ji v roce 1935 a během druhé světové války nesla jméno po Adolfu Hitlerovi, proto se jí také někdy říká Hitlerka. Po válce začala chátrat a rekonstrukce se dočkala až v roce 1997. Leží ve výšce 777 metrů nad mořem a měří 25 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vede 120 schodů. Z obce Krásno vede k rozhledně žlutá turistická značka. 
 7. Zřícenina hradu Andělská hora
  Nedaleko Karlových Varů se nad obcí Andělská Hora nachází zříceniny stejnojmenného gotického hradu, pocházejícího ze 14. století. Hrad je neobyvatelný už od roku 1718, kdy na něm vypukl obrovský požár, a dnes už jsou z něj k vidění jen zbytky čtverhranné obytné věže, hradby se střílnami a nádrže na vodu. Zřícenina je volně přístupná a je velkým lákadlem pro turisty. Vzhledem ke své poloze totiž nabízí nádherný výhled do okolí.

Autor: Sabina Netrvalová
Zdroj: Mladá fronta Dnes

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum