Japonská zahrada

kamenná japonská zenová zahrada

Poloha: v parku nedaleko Parkhotelu Richmond na jižním okraji Karlových Varů
Období výstavby: 1998
Architekt: Kanji Nomura
Oficiální zpřístupnění: červen 1998
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K japonské zahradě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až do parku před Richmondem. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond“ u Galerie umění a odtud je to k japonské zahradě zhruba 150 metrů směrem do parku.

Historie lokality

Japonská zenová meditační zahrada byla vybudována v roce 1998 podle návrhu významného japonského zahradního architekta doc. Kanji Nomury z města Kusatsu v parku nedaleko Parkhotelu Richmond na jižním okraji města Karlových Varů. Zahrada byla založena k 150. výročí narození dr. Erwina von Bälz, významného německého internisty, který byl v roce 1876 pozván japonským císařem, aby pomohl v Japonsku položit základy moderní medicíny. Jako balneolog seznámil Japonce i s Karlovými Vary. Slavnostní otevření zahrady proběhlo v červnu roku 1998. Zahrada nese jméno manželky německého lékaře, Hany Bälz, která přispěla ke sblížení japonské a evropské kultury.

Unikátní přírodní chrám, kamenná japonská zenová zahrada je postavena na kruhovém půdorysu s vnitřním obloukem, symbolizujícím principy jin a jang. Bílý štěrk znázorňuje moře mezi východní a západní polokoulí. Z východního břehu vyráží do moře směrem k západu kámen ve tvaru lodě. Uprostřed moře ční kámen, který představuje Hanu Bälz, Dobro, spojující Východ a Západ. Dostatek světla mu dodává kamenná lucerna, podobenství Buddhy jako ukazatele správné cesty života.

Poloha

Mapa hotelu

Japonská zahrada


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum