Chceme Karlovy Vary čisté. Přidáte se?

22. 9. 2023 | MMKV, Z Karlových Varů

Město na podzim letošního roku spouští novou kampaň za čistotu městského prostředí. Není to jen kampaň mediální, posiluje také četnost úklidu i kapacitu odpadních nádob.

Už od loňského roku mají lidé například možnost pro „velký úklid“ využít kromě obvyklých každoročně přistavovaných velkoobjemových kontejnerů i službu Lázeňských lesů a parků Odpadové taxi za lidových 150 korun za kubík. Před začátkem prázdnin, filmového festivalu a dalších akcí v lázeňském území přibylo 50 nových moderních odpadních košů, pojmou více odpadu a lépe se vyvážejí i lépe vypadají než dřívější malé plastové zelené koše. Do konce roku přibude dalších 30 nových košů i v obchodně-správním centru města včetně okolí Tržnice.
Do budoucna město připravuje další projekty pro čistotu, například zřízení nového sběrného dvora, další výměny odpadkových košů, nebo zřízení podzemních kontejnerů v exponovaných místech. Ty mají nad zemí jen vhazovací sloupek, nezabírají tak mnoho místa nebo nepůsobí rušivě.

Město se také připravuje na budoucí „konec skládkování“. Aby to pro domácnosti neznamenalo neúměrný růst nákladů, spolupracuje už nyní na novém odpadovém systému celého kraje. Ten bude zajišťovat Komunální odpadová společnost a Karlovy Vary jsou logicky jejím největším podílníkem.

„Omlouvám se kultivovaným obyvatelům města, kteří nám někdy píší, že oni přece odpad třídí, mají dostatečně velké popelnice a kontejnery, a neodhazují odpad tam, kam nepatří. Chápu, že takových je asi většina. Smutné je, že menšina, která se slušně nechová, zaneřáďuje město, ve kterém všichni žijeme a které ročně vidí statisíce návštěvníků. Kampaní, která má být i osvětou, chceme oslovit právě tuto menšinu, aby si uvědomila, že je to i jejich město, a uvědomili si, jak se chovají vůči sousedům,“ říká náměstek primátorky Tomáš Trtek.

Město ročně vynaloží okolo tří milionů třeba jen na úklid divokých skládek, včetně nepatřičných nebo nadbytečných odpadů složených u kontejnerů. „To jsou vlastně peníze vyhozené z okna, nic přínosného za ně nepořizujeme, jenom napravujeme bezohlednost několika jedinců. Navíc každý takový úklid je až ex-post. I když reagujeme rychle, stejně daná lokalita nějakou dobu vypadá jako smetiště spíš než jako část města. Tomu chceme zabránit, čistota města a dobrý pocit lidí v něm jsou pro nás důležité,“ dodává Tomáš Trtek.

Zdroj: Speciál DNES

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum