Archeologové zkoumají historickou pražskou silnici

19. 10. 2021 | Historie, Z Karlových Varů, Z okolí Karlových Varů

V lesích nad Karlovými Vary se v uplynulých dnech objevil pás historické kamenné dlažby. Jde o nález archeologů, kteří zjišťují stav pražské silnice z období baroka.

Stará pražská silnice, které se kdysi říkalo Kunst-strasse, patří mezi ikonické a dodnes využívané příjezdové cesty do Karlových Varů. V lesích nad lázeňskou metropolí ale existuje síť starých cest i z období baroka. Její části teď okrývají archeologové karlovarského muzea. Hned na několika místech se stará kamenná dlažba objevuje pod slabou vrstvou hlíny a listí.

„Cesta z Karlových Varů na Prahu byla poměrně frekventovaná. Předtím, než byla postavená stará pražská silnice začátkem 19. století, musely fungovat i jiné spoje. Nevěřili jsme svým očím, protože až na některá drobná porušení se ukazuje zbytek cesty, která je široká šest metrů a odpovídá tomu 17. až 18. století,“ uvedl archeolog Jiří Klsák.

Historici by chtěli cestu přiblížit veřejnosti. „Jednali jsme předběžně s Lázeňskými lesy, že bychom tady rádi instalovali naučnou stezku, aby se místní občané i lázeňští hosté mohli pokochat umem našich předků, jak dokonale uměli postavit silnici, když dnes stavíme dálnici tak dlouho,“ dodal Klsák.

Archeologové budou v průzkumu pokračovat, dokud to umožní počasí.

Zdroj: https://vary.rozhlas.cz/archeologove-zkoumaji-historickou-prazskou-silni...
Autoři: Zdeněk Trnka,nkr

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum