Altán Aloise Kleina

Poloha: v parku před parkhotelem Richmond na jižním okraji města Karlovy Vary
Období výstavby: 1997
Architekt: František Vondráček
Oficiální zpřístupnění: 1997
Prameny: Pramen Štěpánka
Přístupnost: volně přístupný

Přístup ke kolonádě

Přístup č. 1: K altánu Aloise Kleina dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až do parku před Richmondem. Vývěr pramene se nachází přímo v dřevěném altánu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond“ u Galerie umění a odtud je to k altánu zhruba 100 metrů směrem do parku.

Historie objektu

Již v 18. století byly na pozemku dnešního parku před Parkhotelem Richmond známy vývěry vřídelní vody. V roce 1884 zde byl zachycen pramen, jenž byl nazván na počest rakouské arcivévodkyně Štěpánky. Štěpánčin pramen železnaté kyselky se následně stal díky svému složení významnou součástí pitné kúry lázeňských hostů. Na počátku 20. století však vývěr pramene zanikl.

Teprve v roce 1993 byl po několika neúspěšných pokusech realizován nový vrt. V roce 1997 byl nad znovu obnoveným vývěrem pramene Štěpánka postaven osmiboký dřevěný altán ve švýcarském stylu podle návrhu ing. arch. Františka Vondráčka, který nese jméno původního majitele sanatoria Richmond Aloise Kleina. Pramen Štěpánka patří mezi prameny doposud nevyhlášené jako přírodní léčivé zdroje.

Podrobné informace o historii altánu Aloise Kleina

  • Pramen Štěpánka

    (14,2 °C)

    Od 1.7.2015 je obnoven provoz pramene. - 14. karlovarský minerální pramen, pramen Štěpánka, vyvěrá v dřevěném altánu Aloise Kleina v parku před parkhotelem Richmond na jižním okraji města Karlovy Vary. Pramen patří k nejchladnějším karlovarským minerálním pramenům. Zároveň se jedná o nejjižněji položený vývěr pramene na území lázeňského města.

Poloha

Mapa hotelu

Altán Aloise Kleina


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum