Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

kamenná rozhledna

Poloha: na Tisovském vrchu severně nad vsí Tisová
Nadmořská výška: 955 m n. m.
Období výstavby: 1895 až 1897
Oficiální zpřístupnění: 1. září 1897
Celková výška: 21 m
Výška vyhlídkové plošiny: 18 m
Počet schodů: 114
Přístupnost: volně přístupná

Přístup

Pro Váš výlet na rozhlednu z Karlových Varů bude nejlepší zvolit cestu vlakem z Horního nádraží. Vystoupíte v zástavce „Tisová u Nejdku“. Z nádrží se vydáte po obecní cestě směrem k lesu, která Vás přivede až na rozcestí se žlutou turistickou trasou. Po ní se vydáte asi kilometr vzhůru na Tisovský vrch až k rozhledně. Do vsi Tisová se samozřejmě můžete vydat rovněž osobním automobilem.

Historie objektu

Koncem 19. století se stal Tisovský vrch v souvislosti s rozvojem turistiky a zimních sportů oblíbeným místem četných výletníků a vyznavačů lyžování a sáňkování. V letech 1895 – 1897 nechal Nejdecký krušnohorský spolek na postranním vrcholu vystavět kamennou rozhlednu. Slavnostní otevření nové rozhledny proběhlo dne 1. září 1897.

Vyhlídková věž se stala brzy cílem výletů četných návštěvníků. V roce 1908 byla proto u rozhledny otevřena stylová výletní restaurace. Během druhé světové války však přestala být rozhledna udržována a postupně chátrala. V letech 1986 – 1987 proběhla technicky náročná rekonstrukce rozpadající se rozhledny. Další opravy proběhly roku 1997 u příležitosti 100. výročí vzniku objektu.

Mohutná hranolová kamenná rozhledna dosahuje celkové výšky 21 metrů. Nitrem věže je vedeno točité schodiště se 114 kamennými stupni. Z vyhlídkového ochozu ve výšce 18 metrů se nabízí rozsáhlý kruhový výhled na střední a západní Krušnohoří s Klínovcem, Doupovské hory, Karlovy Vary, Tepelskou vrchovinu a Slavkovský les. Za příznivého počasí je možné spatřit i Šumavu.

Kontakt

Nejdek

Poloha

Mapa hotelu

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
Nejdek


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum