Rozhledna Aberg

Výletní restaurace s hotelem a vyhlídkovou věží

Typ objektu: výletní restaurace s hotelem a vyhlídkovou věží
Poloha: Doubská hora nad Doubím asi 3,5 km jihozápadně od centra Karlových Varů
GPS: 50°12'14.275"N, 12°50'47.885"E
Nadmořská výška: 609 m
Období výstavby: 1904 až 1905
Oficiální zpřístupnění: 16. července 1905
Celková výška: 22 m
Výška vyhlídkové plošiny: 18 m
Počet schodů: 156
Přístupnost: nepřístupná

Přístup k rozhledně

Přístup č. 1: K rozhledně se můžete vydat 4,5 kilometru dlouhou procházkou po cestě Přátelství malebnými lázeňskými lesy přímo z centra Karlových Varů po modré turistické trase od GH Pupp přes Rozhlednu Diana. Výlet si můžete zkrátit využitím lanové dráhy na Dianu.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet na konečnou zastávku autobusu MHD č. 6 v Doubí a po modré turistické trase vystoupat 3 kilometry kolem bývalé kavárny Svatý Linhart až k rozhledně. Na Linhartu se nachází rovněž parkoviště pro osobní automobily.

Historie objektu

Již v polovině 19. století bývala Doubská hora v karlovarských lesích nad Doubím oblíbeným výletním místem lázeňských hostů. Od roku 1848 zde stávala jednoduchá dřevěná věž s vyhlídkovou terasou, která však byla zničena během požáru okolního lesa. V roce 1862 nechala karlovarská městská rada na jejím místě vybudovat pevnější kamennou vyhlídkovou věž. Rozhledna byla tehdy jedinou stavbou tohoto druhu v okolí města a zájem o ni rok od roku narůstal. V roce 1878 byla proto pro lázeňské hosty v sousedství věže otevřena nová výletní restaurace s kavárnou. Na přelomu 19. a 20. století však byla rozhledna pro špatný technický stav uzavřena a následně roku 1904 stržena.
V letech 1904 - 1905 byla na jejím místě postaven firmou karlovarského stavitele Josefa Walderta moderní objekt s restaurací, tanečním sálem a vyhlídkovou věží podle projektu architekta Rudolfa Melichara. Nová dominanta Doubské hory byla slavnostně otevřena dne 16. července 1905. V letech 1995 - 1997 byl objekt soukromým majitelem rekonstruován a přeměněn na luxusní čtyřhvězdičkový hotel Aberg. V současnosti je však objekt hotelu zavřený a rozhledna nepřístupná.

Poloha

Mapa hotelu

Rozhledna Aberg


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum