Ludmila Padrtová – Krajinou k abstrakci

Vstupné

40 Kč / 20 Kč

Termíny

23. 4. 2021 do 20. 6. 2021

Galerie umění Karlovy Vary a Interaktivní galerie Becherova vila otevírají v úterý 4. 5. 2021 od 10:00 hodin. 

Výstava ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií a Regionálním muzeem v Kolíně představí pozapomenutou představitelku abstraktního a informálního malířství, která od 50. let 20. století experimentovala v ústraní bez možnosti prezentovat svá díla v oficiálních galeriích. Autorka proslula tvorbou koláží, tušových kreseb a drobných pastelů v lyrizovaném tvarosloví.

Autor výstavy: PhDr. Zdenek Primus
Kurátorka: Bc. Hana Jásková

O výstavě

Ludmila Padrtová (1931 – 2016) vytvářela abstraktní kompozice od poloviny padesátých let, byla utajená tehdy a je málo známá i dnes. A to přestože byla společně s Vladimírem Boudníkem první, kdo se abstrakci v Československu věnoval v době, kdy nesměla být vytvářena a už vůbec ne vystavena. Přitom byla v abstrakci zralejší než tehdy Boudník. Navíc byla žena, což znamenalo její přehlížení ze strany mužů, ať už z řad umělců, kritiků či dokonce přátel. Nadto si netroufala se jakýmkoli způsobem prosazovat. Vzhledem k tomu, že její inspirace pocházela z přírody, pracovala s barvou, která byla tehdy mladými výtvarníky zavrhována. Dnes patří k nejprofilovanějším umělkyním svého věku a to přesto, že je ještě stále známá jen publiku, které chápe a obdivuje abstraktní umění, ať už bylo vytvořeno kdekoli. V západní Evropě byl každý umělec, který se věnoval v padesátých letech abstrakci, ceněn a je dnes již známý. Pokud ovšem šlo o ženu, tak ta bývá považována všude za kunsthistorický poklad, který je náležitě hodnocen, vystavován a celebrován. Ludmila Padrtová se umění věnovala v padesátých letech a pak už jen těch několik málo let před smrtí, v první polovině desátých let 21. století. Je tu ovšem jedna výjimka, a sice barevné fotografie přírody z osmdesátých let 20. století. Ačkoli jsou opět identifikovatelné jako motivy z přírody, jsou pojaty chtěně nebo nechtěně jako abstraktní kompozice, v tom se Padrtová nezapřela. Fotografie jsou zde publikovány v této míře poprvé, zrovna tak její kresby, koláže a malby z posledních let (výstava prezentuje téměř 300 autorčiných děl). Její práce na papíře z padesátých let jsou známy z publikace, na které autor výstavy i knihy Zdenek Primus spolupracoval. Kniha Krajinou k abstrakci je doprovodnou publikací jejich velkých výstav v Karlových Varech, Kolíně a Českých Budějovicích.

Vladimír Boudník je legenda a zůstane jí. Ludmila Padrtová má šanci stát se stálicí na obloze klasické moderny v českém umění po druhé světové válce, což je víc, než si dovedla představit a než by si kdokoli kdy mohl přát.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum