Lázeňské pohárky ozdobí kamzík v designu mladých evropských tvůrců

12. 11. 2019 | Z Karlových Varů

Nový pohled na možný dekor lázeňských pitných pohárků přinesl letošní evropský designový workshop Future Light.

Pořadatelé spolu s primátorkou města hodnotili návrhy vzešlé z tohoto workshopu a vybrali tři nejzajímavější. Ty by mohlo v příštím roce používat město pro své oficiální suvenýry.

Předmětem hodnocení byla originalita, vtip, nápad a neotřelost návrhu. Z pěti návrhů byly vyhodnoceny tři k rozpracování do finální podoby. Hodnotitelé ocenili například jemnost výrazu v návrhu čínsko-švédské autorky Supawan Silhapoompichit „Sam“ Morrisové, která zachytila pohled kamzíka. Druhým místem ohodnotili vtip a údernost návrhu skákajícího kamzíka německé autorky Marii Braunové. Nejvíce zájmu ale vzbudil návrh Finky Marii Punkkinenové se siluetami kamzíků doplněnými jemnou barevností.

Hodnotiteli byli Jana Göbelová, kurátorka Státního muzea porcelánu Porzellanikon v Selbu a Hohenbergu, primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová, generální ředitel společnosti Thun 1794 Vlastimil Argman a provozovatel Návštěvnického centra Thun 1794 v Nové Roli Jaroslav Dolina.

Zadavatel workshopu je státní muzeum Porzellanikon v Selbu a Hohenbergu, realizátorem  je výrobce porcelánu akciová společnost Thun 1794 a zapsaný spolek Archa Loket, provozovatel Návštěvnického centra Thun 1794 v porcelánce v Nové Roli. 

Evropský workshop pod názvem Future Light se soustřeďuje na tvůrce, návrháře, designéry v oblasti keramiky a porcelánu. V letošním ročníku nabídl mladým vybraným tvůrcům z uměleckých univerzit z Řecka, Švédska, Finska, Irska a Německa zabývat se dekorem netradičního a specifického produktu, tradičního lázeňského pitného pohárku. Tématem workshopu byl kamzík jako nový dekor na lázeňský pohárek, který by mohlo v budoucnu jako suvenýr Unesco používat Infocentrum města Karlovy Vary. Účastníci workshopu si „na vlastní ruce“ osahali ucelenou výrobu porcelánu, od zpracování hlavní suroviny kaolínu přímo ve zpracovatelském závodě společnosti Sedlecký kaolin a.s., následně sami tvořili přímo v porcelánové výrobě v Thun 1794 a.s., vytvářeli tvary pohárků, glazovali, dekorovali a hlavně navrhovali. Přímo u Vřídla se seznámili s funkcí lázeňských pohárků, navštívili největší muzeum lázeňských pohárků v Lokti, prohlédli si pověstného Kamzíka na skále nad městem, seznámili se s prostředím i historií města.

 Zdroj: mmkv

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum