Kostel sv. Petra a Pavla

Pseudorománský jednolodní kostel

Poloha: v Mariánskolázeňské ulici na jižním okraji Karlových Varů
Období výstavby: 1854 až 1856
Období přestavby: 1893 až 1894
Architekt: Jullius Zeissig
Oficiální zpřístupnění: 1. července 1856
Přístupnost: přístupný v návštěvních otevíracích hodinách

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města od Vřídla dojdete ke kostelu podél toku říčky Teplá kolem Císařských lázní. Krátká rovinatá trasa historickou částí města měří asi 700 metrů a zabere Vám necelých 15 minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na zastávku „Lázně I" u Císařských lázní a odtud zhruba 200 metrů zpět ke kostelu. Na stejnou zastávku zajíždí rovněž zvláštní kyvadlová linka MHD č. 20 od odstavného parkoviště KOME, která je v provozu denně od 9 do 17 hodin.

Historie objektu

Původně jednoduchý pseudorománský kostel bez věže byl postaven v letech 1854 – 1856 architektem Gustavem Heinem. Pozemek pro zřízení modlitebny pro všechny nekatolické lázeňské hosty za tehdejším karlovarským městským pivovarem, dnes budovou Císařských lázní, věnovala hraběnka Schamburg-Lippe. Nový kostel byl slavnostně vysvěcen dne 1. července 1856. Později si během „zlatého věku" Karlových Varů si anglikánská a pravoslavná církev postavily vlastní kostely a kostel připadl církvi luteránské. V letech 1864 - 1865 byl kostel rozšířen o nové hlavní průčelí s věží. V letech 1893-1894 byl kostel upravován pod vedením architekta Jullia Zeissiga z Lipska a dostal svou konečnou podobu.
Vybavení interiéru kostela tvoří oltář s obrazem Nanebevstoupení Krista od malíře C. Steffecka z Berlína z roku 1857. Po stranách triumfálního oblouku jsou umístěny pozdější reliéfy Jana Žižky a Jana Husa. Celý prostor kostela je završen krásným kazetovým stropem a doplněn románskou výmalbou. Od roku 1946 patří kostel sboru dr. Pavla Farského církve československé husitské. V nerušeném klidu kostelních lavic můžete rozjímat denně od 8:00 do 18:00. Kostel nabízí příjemnou zastávku při toulkách za historií lázeňského města.

Podrobné informace o historii kostela sv. Petra a Pavla

Kontakt

Slovenská 3

Poloha

Mapa hotelu

Kostel sv. Petra a Pavla
Slovenská 3


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum