Kostel sv. Kateřiny v Olšových Vratech

Pozdně gotický jednolodní kostel

Poloha: na návsi uprostřed obce Olšová Vrata jihovýchodně od Karlových Varů
Období výstavby: 15. století
Období přestavby: 1838 až 1843
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 15. století
Přístupnost: přístupný v době konání církevních bohoslužeb

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města od Vřídla vystoupáte ke kostelu v obci Olšová Vrata dlouhou náročnou cestou po modré turistické trase. Na rozcestí pod Vítkovým vrchem odbočíte na žlutou turistickou trasu a dále budete pokračovat po silnici kolem koupaliště Na krachu až ke kostelu v obci. Celý výlet je dlouhý necelých 6 kilometrů a zabere Vám asi hodinu a půl.

Přístup č. 2: Druhou jednodušší variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 8 přímo na zastávku „Olšová vrata" v obci a odtud je to pouze několik metrů ke kostelu. Po prohlídce obce můžete pro návrat do Karlových využít první výstupovou trasu v opačném směru.

Historie objektu

Původně opevněný gotický kostel sv. Kateřiny s přilehlým hřbitovem byl založen patrně již roku 1246 uprostřed obce Olšová Vrata. Zprvu byl kostel filiálním k loketskému kostelu sv. Václava, v letech 1352 – 1490 je uváděn jako farní. Na konci 15. století byla na místě původního objektu vystavěna novostavba pozdně gotického kostela. Současnou podobu získal kostel po částečné barokní přestavbě a prodloužení v letech 1838 - 1843. V letech 1840 - 1849 byl pořízen nový inventář kostela od loketského sochaře Johanna Wildta a karlovarského štafíře Johanna Viereckla.
Kostel na návsi obklopený hřbitovem je zachovanou ukázkou venkovské sakrální architektury. V interiéru kostela se nachází hodnotné vyřezávané gotické sošky sv. Kateřiny a Panny Marie s Ježíškem a barokní vyřezávaná socha sv. Šebastiána na mučednickém kůlu ze 17. století. Objekt je přístupný v době konání církevních bohoslužeb. Prohlídka kostela spojená s návštěvnou malebné obce může být součástí krásného celodenního výletu do okolí lázeňského města.

Podrobné informace o historii kostela sv. Kateřiny v Olšových Vratech

Poloha

Mapa hotelu

Kostel sv. Kateřiny v Olšových Vratech


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum