Karlovarská galerie umění slaví šedesáté narozeniny

18. 9. 2013 | Historie, Z Karlových Varů

Nejstarší a největší muzeum umění v Karlovarském kraji oslavuje 60 let své existence. Za tu dobu nabídla návštěvníkům více než šest stovek výstav. Jejími branami prošlo více jak dva miliony hostů. Šedesátileté výročí galerie bilancuje zvláštní výstavou.

Když byla Galerie umění Karlovy Vary 1. ledna 1953 založena, patřila k osmi existujícím galeriím svého druhu v Čechách a na Moravě. První výstavou, která začala 5. dubna 1953 byly Kresby a grafiky Maxmiliána Švabinského. Stálá expozice českého výtvarného umění ze sbírek Národní galerie byla otevřena 22. listopadu 1953.

Léta padesátá

"Padesátá léta znamenala pro dramaturgii mladé galerie velkou ideologickou zátěž a spíše nahodilé než koncepční směřování. Kromě jmen koryfejů české výtvarné kultury se ve výstavním programu úvodní dekády objevovala témata překvapivá až nepatřičná," uvedl Jan Samec, autor výstavy. A tak se tehdy mohli návštěvníci pokochat pohledem na výstavu nábytku či na expozici věnovanou japonskému dřevorytu.

Uvolnění let šedesátých

Změna nastala v šedesátých letech minulého století. Zvyšovala se kvalita i koncepčnost výstav. "Vrcholem tohoto období byly výstavy s aktuálními trendy a špičkovými umělci jako byl František Ronovský, Josef Klimeš, Jan Kotík, Miloš Urbásek, Věra Janoušková či skupina Radar, Index a Klub konkretistů," dodal Samec. V tomto období získala galerie také svou pobočku v barokním letohrádku v nedalekém Ostrově.

Normalizace

Další dvě desítky let poznamenala ´normalizace´ společnosti. Původního ředitele Jana Šafránka nahradil v roce 1970 Jiří Koudelka, kterého o tři roky vystřídal Vladimír Přibil. Ten během třinácti let svého působení uvedl řadu zajímavých výstav, které musely být vyváženy politicky žádoucími tituly s proklamovanými ideami. Často se narychlo měnil program. "Například už připravená výstava Vojtěcha Preissiga byla těsně před zahájením zakázána a výstavní katalog byl zlikvidován," řekl autor výstavy.

Obrat po Sametové revoluci

Zásadní obrat nastal až po listopadu 1989. Přes zlomové období galerii převedla Božena Vachudová, která v roce 1990 přenechala vedoucí pozici Miroslavovi Lepšímu. Galerie v té době připravila řadu výstavních projektů se slavnými jmény. I přesto přitahovala stále méně zájemců a hledala nového zřizovatele. Až v roce 2001 ji převzal Karlovarský kraj.

V šesté dekádě své existeckarlovarská galerie rozšířila publikační činnost, zkvalitnila propagaci, poprvé během své existence prezentovala své bohaté sbírky v zahraničí, více spolupracuje s regionálními umělci, představila některé známé ale i začínající zahraniční autory a zvýšila počet vlastních výstav. V roce 2011 pak otevřela další pobočku - Interaktivní galerii Becherova vila.

Výstava

Šedesátiletou aktivitu bilancuje výběr dokumentačních materiálů (plakátů, pozvánek, katalogů a fotografií) z obsáhlého galerijního archivu prezentovaný v horním sále jihovýchodního křídla budovy. Nová stálá expozice prezentuje šedesátku významných děl (známých i méně vídaných) z bohatých sbírkových fondů galerie.

Výstavní projekt je doprovázen jubilejní publikací, mapující šedesát let výstavní i odborné činnosti instituce, s reprodukcemi všech vystavených děl a soupisem výstav, přičemž součástí je i text a obrazová dokumentace připravená k loňskému stému výročí vzniku hlavní budovy galerie.

Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 19. září v 17 hodin. Potrvá až do 31. prosince letošního roku. Galerie je otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin.

Autor: Petr Przeczek
Zdroj: 5plus2.cz 

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum