Chata Rusalka

dřevěný vyhlídkový altán

Poloha: v lázeňských lesích jihozápadně od centra Karlových Varů
Období výstavby: 1906
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 1906
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K oblíbené chatě Rusalka uprostřed lázeňských lesů vede bezpočet možných turistických cest. K altánu můžete vystoupat například po zelené turistické cestě z ulice Petra Velikého až na rozcestí Nad lesní pobožností. Odtud dále lesní pěšinou až k altánu. Celý výlet dlouhý asi 2,5 kilometru vám zabere necelou hodinu.

Přístup č. 2: Druhou možností je vyjet lanovou dráhou Diana na Výšinu přátelství a odtud se vydat příjemnou procházkou asi 750 metrů po modré turistické stezce až na rozcestí Nad lesní pobožností, kde odbočíte lesní pěšinou k altánu.

Historie objektu

Již v roce 1810 nechal hrabě Chotek na místě dnešního altánu poblíž nové lesní promenády na krásném odlesněném místě nad říčkou Teplá v lázeňských lesích zřídit vyhlídku Belveder. V roce 1906 byl na kamenné terase původní vyhlídky vystavěn dnešní dřevěný vyhlídkový altán, nazývaný až do konce druhé světové války Maurigova chata.

Altán byl oblíbeným místem spisovatele Vladimíra Párala, který se atmosférou chaty „pod buky“ inspiroval ve své „Knize rozkoší, smíchu a radosti“. Lázeňskými hosty často navštěvovaná chata Rusalka prošla roku 2008 celkovou rekonstrukcí, svah pod altánem byl vykácen, čímž byl obnoven výhled do údolí říčky Teplé.

Poloha

Mapa hotelu

Chata Rusalka


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum