Botanická zahrada ve Slavkovském lese

Typ výletu: Autem

Vzdálenost od Varů: 38 km

K nejzajímavějším přírodním partiím Slavkovského lesa patří rozsáhlé území mezi Prameny a Mnichovem. Hadec, který je základním stavebním kamenem této oblasti, sice na rozdíl od pískovců nebo vápenců nevytváří jeskyně, hluboké kaňony či skalní města, zato je hostitelem vzácných rostlinných společenstev.

Od loňska je tato jedinečná „botanická zahrada“ zpřístupněná nově vybudovanou naučnou stezkou Mnichovské hadce. Její centrální bod leží nedaleko obce Prameny v lokalitě Křížky, kde jsou dvě nejatraktivnější z celkem 12 zastávek.

Vpravo od silnice Národní přírodní památka Křížky hostí na hadcových skalkách vzácná rostlinná společenstva v čele se zdejším endemitem rožcem kuřičkolistým, vlevo od silnice ležící Upolínová louka se může zejména na počátku léta pochlubit řadou chráněných druhů květin včetně upolínů, arniky či modrých sibiřských kosatců. Další zastávky pak jsou u vývěrů zdejších minerálek, Grünské a Novoveské kyselky, u fragmentů vřesovišť na Dominově skalce či u památek historických, z nichž nejzajímavější je středověká Dlouhá stoka. Stezka má celkem 12 km a je tedy vhodná spíše pro cyklisty nebo pro výlet autem.

Použité fotografie pocházejí z webu www.kvpoint.cz - databanky fotografií Karlovarského kraje.

Poloha

Mapa hotelu

Botanická zahrada ve Slavkovském lese


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum