Zbyněk SEKAL / kresby a komorní plastiky

Vstupné

60 / 30 Kč

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

Mezi prostory Zbyňka Sekala

Zbyněk Sekal (narozen 1923 v Praze - zemřel 1998 ve Vídni). V roce 1941 byl jako student činný v odboji zatčen a vězněn na Pankráci, Terezíně a v koncentračním táboře Mauthausen. Po osvobození studoval na UMPRUM u Františka Tichého a Emila Filly. Spřátelil se s kolegy Mikulášem Medkem a Stanislavem Podhrázským. Začal pracovat jako výtvarný redaktor a překladatel. V padesátých letech žil v Bratislavě, kde se rozhodl pracovat se sochařskými formami. Po návratu do Prahy vystavoval s okruhem umělců okolo skupiny Konfrontace. Do své emigrace v roce 1968 měl několik samostatných výstav v renomovaných galeriích, jako např. ve Špálově galerii v Praze nebo v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Účastnil se několika sochařských sympozií v Rakousku, kde se od roku 1970 usídlil. Počátkem sedmdesátých let učil několik let na Akademii výtvarných umění ve Stuttgartu. Stal se členem uměleckého spolku Secese. Vystavoval v Salcburském Rupertinu, v Muzeu moderního umění ve Vídni a v dalších stěžejních muzeích v Německu a Rakousku. V roce 1984 obdržel cenu města Vídně za sochařství. V roce 1997 měl v Galerii hlavního města Prahy obšírnou retrospektivní výstavu svých děl. Další retrospektiva se udála v Kunsthalle v rakouské Křemži a v muzeu Belvedere ve Vídni v roce 2020, v České republice dále vystavoval v Muzeu umění v Olomouci a v Alšově Jihočeské galerii na Hluboké.

Zbyněk Sekal byl činný v mnoha uměleckých médiích. Pracoval zprvu jako malíř, později se zabýval sochařstvím, kresbou, kolážemi a asamblážemi.

Výstava v Karlových Varech představuje Sekalovy práce na papíře i menší sochařské objekty. Pozoruhodná jsou dosud nevystavená intimní díla, která vytvořil pro svou manželku.

Sekalovy práce hovoří k osobní zkušenosti člověka, ke kterému se vztahují přes hranice zemí a kultur. Jeho práce symbolizuje kontinuální pracovní proces. Sekalovo dílo je svědectvím stálé změny našeho světa a života.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum