Začne druhá etapa opravy Vřídla

8. 4. 2021 | Z Karlových Varů, Zdraví a lázeňství

První etapa opravy Vřídelní kolonády končí. Už v květnu by se tak měla rozjet druhá, po níž se prostor vývěru Vřídla dostane do podoby před rekonstrukcí, ovšem za použití modernějších, byť podobných materiálů. Město na financování této části rekonstrukce využije část neinvestičního transferu od ministerstva pro místní rozvoj. Aktuálně se chystá výběrové řízení na zhotovitele druhé etapy rekonstrukce.

Od ministerstva pro místní rozvoj město získalo 28 milionů korun. „Tyto prostředky částečně použijeme na druhou etapu rekonstrukce,“ naznačil náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík. V jejím rámci mimo jiné zmizí i provizorní místa vývěru Vřídla před budovou. V budoucnu ji nahradí nové pítko. Nová mísa Vřídla bude vyrobená z nerezu. Dojde i na položení nových podlah, výměnu skleněného osmistěnu nad vývěrem Vřídla a nové budou i skleněné stěny pavilonu. Pro provizorní venkovní mísu nemá podle Bursíka město žádné další využití. „Není už v dobré kondici, nádoba je popraskaná,“ vysvětlil náměstek.

Celkové náklady na druhou etapu jsou vypočítané na 24 milionů včetně autorského dozoru. „V rámci příprav jsme řešili i autorská práva. Máme souhlas od manželky autora současné podoby Vřídelní kolonády Jaroslava Otruby, že můžeme pokračovat podle schváleného projektu,“ doplnil náměstek. Největší porce práce na Vřídelní kolonádě ovšem město ještě čeká. Kancelář architektury města nyní dopracovává projekt opravy největší části kolonády a jejího následného využití.

Příprava třetí etapy běží současně s etapou druhou, která příští měsíc začne. „Objemově zůstane stavba ve stejné podobě jako doposud. Otázkou je využití objektu. Nabízí se muzeum či prostory pro interaktivní výstavy,“ řekl Petr Bursík.

Moderní technologie

Při opravách místnosti vývěru Vřídla se město nebálo sáhnout po nejmodernějších technologiích. Podlahu tak drží speciální nosníky z tvrzené ocele, které se používají například u výškových budov. „Na začátku sedmdesátých let nebyla technologie na takové úrovni, jako je dnes. Nově použité materiály zaručí, že nová konstrukce bude odolnější proti agresivnímu prostředí v podzemí Vřídla,“ uvedl před nedávnem statik Petr Hampl, který rekonstrukci Vřídelní kolonády dozoruje. Jednou z výhod nosníků z tvrzené ocele, které se po zalití betonem stanou spřaženou konstrukcí, je podle Hampla snadná montáž.

V podzemí jsou dvě nové jímací nádrže, každá o objemu 40 kubíků vřídelní vody. Lázeňským domům nádrže zajistí dostatečnou rezervu pro jejich potřeby. V budoucnu se navíc uvažuje o zcela nové podobě Vřídelní kolonády. Rozhodnuto ale zatím není.

Zdroj | Autor: Mladá fronta DNES | Petr Kozohorský

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum