VODAKVA zve do Úpravny vody Březová

23. 3. 2022 | Z okolí Karlových Varů, Zajímavé akce

Vodárny a kanalizace Karlovy Vary zvou v sobotu 26. března na Den otevřených dveří na Úpravně vody Březová. Zájemci si mohou prohlédnout provoz i unikátní technologii ultrafiltrace. Prohlídky budou v každou celou hodinu od 9:00 do 12:00. Akce se koná u příležitosti výstavy Voda pro Karlovy Vary.

Úpravna vody Březová je největší úpravna pitné vody na Karlovarsku. Je hlavním zdrojem Oblastního vodovodu Karlovarska, který zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Úpravna byla vystavěna v letech 1972 až 1982, do provozu byla uvedena v roce 1984. Zdrojem surové vody je nádrž Stanovice na Lomnickém potoce.

Jde o velmi kvalitní zdroj ležící v ochranném vodním pásmu a nehrozí zde nebezpečí průmyslového, zemědělského či urbanistického znečištění. Úpravna vyrábí zhruba 250 litrů pitné vody za sekundu, její projektová kapacita je však více než dvojnásobná a činí 650 litrů za sekundu.

Původně se zde využívala dvoustupňová technologie úpravy vody – koagulace a filtrace, doplněná ztvrzováním. V letech 2011 až 2016 byla úpravna rekonstruovaná a technologie se rozšířila o další stupeň – ultrafiltraci. Dnes je plně automatizovaná a řízená počítačovým řídicím systémem. Obsluha úpravny je zajištěna v nepřetržitém provozu.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum