Vary se chystají na rok oslav. Díky Karlovi IV.

21. 10. 2015 | Historie, Z Karlových Varů, Zajímavé akce

Na oslavy 700. výročí narození Karla IV. se už připravují Karlovy Vary. Během příštího roku by se v nich mohlo konat i několik desítek akcí, které budou s touto událostí spojené. Město už získalo od Karlovarského kraje 70tisícovou dotaci na výrobu speciálních vlajek. 
"Dostali jsme zhruba polovinu toho, kolik bude ušití, potisk a montáž stát. Ozdobí sloupy veřejného osvětlení a zábradlí podél Teplé v lázeňském území města. Předpokládám, že se tak stane, až bude přijatelné počasí, aby je nezničila zima, tedy v březnu nebo v dubnu," řekl primátorův náměstek pro kulturu Jiří Klsák. 

Vlajek (na snímku) bude 45 a mají velikost 320 x 80 centimetrů. Karlovy Vary za jejich výrobu zaplatí necelých 150 tisíc korun. "Naším cílem je, aby podél řeky, kde je pěší zóna, bylo jasně vidět, že tady výročí je," podotkl primátor Petr Kulhánek. Město má v návrhu rozpočtu zhruba tři desítky různých akcí za zhruba 7,5 milionu korun. "Bude záležet na tom, do jaké míry se nám podaří sehnat i zdroje mimo rozpočet města a podle toho jich také tolik uděláme," řekl. 

Zahájení sezony bude poctou Otci vlasti 

Jisté už je, že v duchu 700. výročí bude celé zahájení nové lázeňské sezony. To se koná tradičně první květnový víkend. Na květen také připadá datum narození významného panovníka
"Karel IV. se narodil v Praze a za připomenutí jistě stojí, že byl vězněn na loketském hradě," uvedl Jiří Klsák. Jednou ze zajímavostí, které pojí panovníka s Karlovými Vary, je podle něj například lovecký zámeček. "Před patnácti lety tam byl objeven původní sklep a v jisté nadsázce říkáme, že jej mohla pošlapat Karlova noha," podotkl.

V mimořádném dotačním titulu, který k 700. výročí vyhlásil Karlovarský kraj, je 1,5 milionu korun. Penězi chce podpořit právě akce, které s ním souvisejí. Kromě 70 tisíc na vlajky pro krajské město dostane na vlajkovou výzdobu 50 tisíc také Loket. "Dalšími 78 tisíci korunami kraj přispěje Lokti na uspořádání silvestrovské open air akce v přírodním divadle právě při příležitosti zahájení roku oslav. Dotace je určena na osvětlení, ozvučení a částečně na honoráře pro vystupující kapely," uvedla koncem prázdnin Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu.

Karlovarský kraj na oslavy vyčlenil celkem 3,2 milionu korun, z toho 1,5 milionu vloží do zmíněného speciálního dotačního programu. Částkou 300 tisíc korun již kraj přispěl spolku Otec vlasti Karel IV., který organizuje akce k výročí na národní úrovni. 

Autor: Jana Plechatá
Zdroj: Mladá fronta Dnes

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum