V Karlových Varech vyvrcholí soutěž dirigentů z celého světa

16. 1. 2024 | Kultura, Soutěže, Z Karlových Varů, Zajímavé akce

Mezinárodní dirigentská soutěž Felixe Mendelssohna je akce, kterou druhým rokem pořádá společnost Classics Management ve spolupráci se zástupci některých z prestižních institucí v oblasti klasické hudby v Evropě, Spojených státech amerických a Asii. Vyřazovací fáze soutěže se konala v listopadu 2023 ve třech různých zemích: České republice, v USA (New York) a v Jižní Koreji (Soul) a kandidáti si mohli vybrat tu, kterou preferují. Finálová fáze soutěže se koná v Karlových Varech od dnešního 15. ledna do 18. ledna 2024. Soutěže se mohou zúčastnit hudebníci jakékoli národnosti, obou pohlaví a bez věkového omezení.

Repertoár soutěže je přirozeně zaměřen na hudbu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, ale zahrnuje hudebně náročná mistrovská díla i jiných skladatelů, jako jsou Carl Maria von Weber, Johannes Brahms a Béla Bartók, kteří byli vybráni k důkladnému prověření přizvaných dirigentů. Porotu tvoří mezinárodně uznávaní dirigenti, agenti a zástupci prestižních institucí, jako Konzervatoř Giuseppe Verdiho v Miláně, Pražská konzervatoř, Korea National University, Bard College a orchestry jako Beethoven Orchester Bonn, PKF — Prague Philharmonia, Korejský národní symfonický orchestr. Konkrétními jmény jsou Dmitry Sitkovetsky (předseda), Antonello Allemandi, Maria Badstue, Jehi Bahk, Tilmann Böttcher, Oleg Caetani, Susanna Caetani, Chi-yong Chung, Michaela Káčerková (varhanice a ředitelka Karlovarského symfonického orchestru), Miriam Němcová (dirigentka a vedoucí oddělení dirigování na Pražské konzervatoři), Vittorio Parisi a Kristin Roca.

Ceny pro vítěze zahrnují koncerty v Evropě a USA, mezi nimi i koncert ve Smetanově síni v Praze s PKF – Prague Philharmonia a sólistou Andreiem Gavrilovem. Finanční ceny jsou 80.000 Kč jako hlavní cena, 40.000 Kč za druhé místo.

Závěrečná fáze soutěže se koná v Karlových Varech od 15. ledna do 18. ledna a skládá se z prvního kola, semifinále a finále; první kolo 15. a 16. ledna, semifinále 17. ledna a finále 18. ledna v Císařských lázních. Finálový koncert kromě toho, že je součástí soutěže, je zároveň koncertem sezóny Karlovarského symfonického orchestru. Zazní Mendelssohnova „Skotská“ a „Italská“ symfonie. Vítěz soutěže bude vyhlášen na konci koncertu před publikem.

Sezóna v Karlových Varech následně pokračuje 25. ledna s hornistou a místním šéfdirigentem Ondřejem Vrabcem. V sále Císařských lázní vystoupí toho dne i Kalliopé Trio Prague (Miroslav Sekera – klavír, Markéta Vokáčová – housle, Jan Zemen – violoncello) a diváci uslyší Grand Rondeau, op. 25 J. V. H. Voříška, Trojkoncert pro klavírní trio a orchestr, op. 50 „Boj o radost“ Ondřeje Kukala a na závěr „Osudovou“ symfonii Ludwiga van Beethovena.

Zdroj: https://www.klasikaplus.cz/souvislosti-2/item/11138-v-karlovych-varech-v...

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum