Sadová kolonáda

Litinová kolonáda

Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
GPS: 50°13'38.189"N, 12°52'44.367"E
Období výstavby: 1881
Architekt: Ferdinand Fellner a Hermann Helmer
Oficiální zpřístupnění: 5. června 1881
Prameny: Hadí pramen
Přístupnost: volně přístupná

Přístup ke kolonádě

Přístup č. 1: K Sadové kolonádě ve Dvořákových sadech dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády a Vojenského lázeňského ústavu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 800 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 150 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá kolem Vojenského lázeňského ústavu dojít k Sadové kolonádě.

Historie objektu

Zdobená litinová kolonáda bývala původně součástí dvouramenné kryté promenádní verandy tzv. Blanenského pavilonu v dnešních Dvořákových sadech za Vojenským lázeňským ústavem. Koncertní a restaurační hala byla smontována z litinových dílů z Blanenských železáren v letech 1880 – 1881 karlovarským stavitelem Josefem Waldertem podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Slavnostní otevření komplexu proběhlo dne 5. června 1881 v rámci zahájení lázeňské sezóny.

V roce 1965 byl však bývalý Blanenský pavilon spolu s částí dvouramenné promenádní verandy pro zchátralost zbořen. Z celého objektu se zůstalo zachováno pouze východní křídlo promenádní části, nazývané dnes Sadová kolonáda. V letech 2000 – 2002 přistoupilo město Karlovy Vary k celkové rekonstrukci kolonády. V prostoru kolonády byl tehdy nově vyveden vývěr Hadího pramene. Z prostoru kolonády je rovněž přístupný vývěr Sadového pramene v suterénu Vojenského lázeňského ústavu.

Podrobné informace o historii Sadové kolonády

Poloha

Mapa hotelu

Sadová kolonáda


Zábava

Noční kolonády
Komentovaná prohlídka
27. 7. 21.00
Noční kolonády
Komentovaná prohlídka
3. 8. 22.00
Noční kolonády
Komentovaná prohlídka
17. 8. 22.00
Noční kolonády
Komentovaná prohlídka
28. 8. 21.00

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum