Rozhledna Diana

Mohutná cihlová rozhledna doplněná krytým dřevěným ochozem

S TURISTICKOU KARTOU, POHODLNĚ

Turistická karta Karlovy VARY REGION CARD

Získat

Typ objektu: mohutná cihlová rozhledna doplněná krytým dřevěným ochozem
Poloha: Výšina přátelství přímo nad centrem Karlových Varů
GPS: 50°13'8.257"N, 12°52'20.240"E
Nadmořská výška: 562 m
Období výstavby: 1912 až 1914
Oficiální zpřístupnění: 27. května 1914
Celková výška: 40 m
Výška vyhlídkové plošiny: 35 m
Počet schodů: 150
Přístupnost: přístupná v otevíracích hodinách

Otevírací doba rozhledny Diana

Listopad až březen: 9:00–16:45
Duben a říjen: 9:00–17:45
Květen až září: 9:00–18:45

Přístup k rozhledně

Přístup č. 1: Nejjednodušší přístup k rozhledně Diana je lanovou dráhou od GH Pupp v centru Karlových Varů. Na vrchol rozhledny se poté můžete dokonce nechat vyvézt elektrickým výtahem.

Přístup č. 2: Pokud chcete dopřát také svému tělu, z centra lázní stoupá řada krásných vycházkových cest až na vrch s rozhlednou, například modrá turistická trasa ze Staré Louky nebo můžete využít vycházku č. 13.

Historie objektu

Zdejší vrch s nádherným rozhledem, vypínající se nad lázeňským městem, objevil pro turistiku v roce 1804 karlovarský nožíř Václav Drumm. Spolu se svým strýcem, kronikářem Augustem Leopoldem Stöhrem, proklestil les a na výšině umístil dvě odpočinková sedátka. Dobové průvodce propagovaly po celé 19. století pro nejlepší výhled na město právě toto místo. K četným poutníkům na nově upravenou výhlídku se během let přidali i význační návštěvníci města, například Johan Wolfgang Goethe či Theodor Körner. Pěšky museli výletníci šplhat na strmý kopec až do počátku 20. století.

Lanová dráha byla na vrchol kopce vybudována roku 1909 a v letech 1912–1914 zde byla firmou karlovarského stavitele Františka Fouska vystavěna lovecká chata s přilehlou rozhlednou podle projektu karlovarského architekta Antona Breinla. Součástí zděné vyhlídkové věže se stal i moderní elektrický výtah. Rozhledna byla slavnostně otevřena dne 27. května 1914 a hned se stala oblíbeným výletním cílem lázeňských hostů. Za první republiky nesla rozhledna jméno Hanse Kudlicha, po roce 1945 se krátce užíval název Benešova rozhledna. Nakonec se ustálilo pojmenování Diana.

Podrobné informace o historii rozhledny Diana

Poloha

Mapa hotelu

Rozhledna Diana


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum