Německý odborník přiblíží veřejnosti brutalistickou architekturu

13. 11. 2018 | Historie, Z Karlových Varů

Brutalistická architektura v 60. a 70. letech minulého století ovládala celý svět. Hotelový komplex Thermal byl významnou součástí tohoto trendu. Německý teoretik architektury Felix Torkar v Karlových Varech promluví nejen o hotelu Thermal v kontextu světové architektury. Poradí také jak s podobnými stavbami zacházet v 21. století. Přednáška pro veřejnost proběhne 15. listopadu v prostoru klubu Peklo přímo v hotelu Thermal. Začátek akce je v 18 hodin, vstupné je zdarma.

Teoretik architektury Felix Torkar spolupracuje na projektu SOSBrutalism, který globálně monitoruje brutalistické stavby a upozorňuje na jejich špatný stav. V rámci tohoto projektu byla uspořádána i stejnojmenná výstava, která představila desítky světových staveb tohoto stylu a ukázala osud těchto mnohdy kontroverzních budov. Některé byly zbourány, jiné teprve demolice čeká a některé jsou naopak pro svůj architektonický význam velmi ceněny.

„Přednáška proběhne v anglickém jazyce a bude simultánně překládána do češtiny. Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM) pomáhá iniciativě Respekt Madam, tedy vnoučatům architektů hotelu Thermal Machoninových, s organizací této akce. Po přednášce proběhne neformální diskuse. Těšíme se, až budeme moci návštěvníky přednášky přivítat v autentickém prostoru klubu Peklo, který je součástí tohoto komplexu.“ uvedla Jana Boukalová z KAMu.

Hotel Thermal je jednou z nejvýraznějších dominant města, která je částí společnosti obdivovaná pro své architektonické kvality, částí odmítána pro dobu svého vzniku a surový styl brutalistní architektury mezi šlehačkovými fasádami lázeňských domů. Soubor budov hotelu, bazénu, kinosálů a kongresových prostor, postavený pro potřeby mezinárodního filmového festivalu, byl realizován v letech 1967 až 1976 podle návrhu manželů Evy a Vladimíra Machoninových. Dnes patří mezi nejvýznamnější představitele brutalismu na našem území. Mnoho dalších zajímavých faktů o této budově se dozvíte právě na této přednášce.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum