Moser chystá glóby, již po dvacáté

19. 5. 2021 | MFF Karlovy Vary, Z Karlových Varů

Křišťálový glóbus, který je hlavní cenou pro vítěze 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech, již podvacáté za sebou vytvoří světově proslulá karlovarská sklárna Moser. Na vítěze letos čekají zlaté a stříbrné sošky.

„Cesta glóbů začíná ve sklářské huti, kde se foukají z bezolovnatého křišťálu,“ uvedla marketingová ředitelka sklárny Martina Jirásková. „Roztavené sklo o teplotě přes tisíc stupňů je potřeba zformovat,“ uvedla.

„Poté jej brusiči ručně vybrušují do ideálního tvaru a leští. Poslední fází výroby cen je připevnění křišťálových koulí k bronzovým soškám,“ dodala.

Předlohou bronzové sošky byla Ema Černáková, druhá vicemiss České republiky z roku 2001. Velká festivalová cena po dokončení měří 42 centimetrů a váží pět kilogramů. Moser jako každoročně vyrobí zhruba dvacet křišťálových glóbů.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jehož hlavním mediálním partnerem je deník Právo, je největším festivalem v Česku a jedním z nejprestižnějších ve světě, spolu s festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Vloni se ale kvůli covidu nekonal, nahradila jej čtyřdenní přehlídka filmů napříč republikou. Letošní 55. ročník se uskuteční od pátku 20. do soboty 28. srpna.

Autor: Rudolf Voleman
Zdroj: Právo

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum