Město chce oživit terasu Mlýnské kolonády

10. 5. 2023 | Historie, Kultura, Z Karlových Varů

Kavárna na terase Mlýnské kolonády by do budoucna mohla být jedním z lákadel pro návštěvu lázeňské části města. Jeho radnice ale musí vyřešit řadu komplikací ať už technického, nebo právního rázu. Mezi technické problémy patří dořešení reklamací po celkové rekonstrukci kolonády. To je jedním z prvních úkolů nového ředitele Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Václava Benedikta. „Do léta ale terasu zpřístupníme,“ prohlásila primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Se zřízením kavárny v Zítkově paviloně na terase to ale podle ní bude složitější. „Kavárnu bychom tam chtěli,“ zdůraznila primátorka. I v tomto případě ovšem město naráží na technický problém. V pavilonu totiž není topení. Druhá komplikace spojená s kavárnou je legislativního rázu. Na nedávnou rekonstrukci kolonády totiž město využilo dotační prostředky. A to vylučuje komerční využití prostor. „Kavárnu by tak musela provozovat Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonáda, což není jejím posláním,“ vysvětlila primátorka Karlových Varů.

Na městě proto nyní zjišťují, jakým způsobem obě tyto nesnáze odstranit. „Prověřujeme možnosti, jak do objektu pavilonu přivést teplo i to, zda bychom nedostali výjimku v případě budoucího provozovatele kavárny,“ doplnila Pfeffer Ferklová. Navíc podle uvolněného radního Petra Bursíka zbývá dořešit bezpečnost pavilonu. Řekl to v souvislosti s krádežemi měděných prvků z objektu kolonády. „Zvažujeme proto osadit ji bezpečnostními kamerami a jejich případné napojení na pult městské policie,“ doplnil Bursík. Mlýnská kolonáda, jedna z ikonických staveb Karlových Varů, zdobí lázeňské město od roku 1881. Je dílem významného českého architekta Josefa Zítka a je největší ze čtyř karlovarských kolonád. V letech 1891 až 1892 se rozrostla o severní pavilon, který kryje Skalní pramen. V Mlýnské kolonádě tak vyvěrá celkem pět karlovarských léčivých pramenů: Mlýnský, Rusalka, Knížete Václava, Libuše a Skalní.

Současné kamenné kolonádě, která je kulturní památkou od roku 1958, předcházela jiná dvě díla. Nejprve šlo o dřevěnou promenádní halu vystavěnou v letech 1792 až 1793, v roce 1811 ji nahradila dřevěná empírová kolonáda Nového pramene postavená drážďanským stavitelem Johannem Augustem Giesselem.

Zdroj: Mladá fronta DNES
Autor: Petr Kozohorský

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum