Letní souhvězdí a trocha mytologie

přednáška

Místo

Hvězdárna

Vstupné

200 Kč / 150 Kč / 80 Kč

Program bez nutnosti registrace předem

Kolik je na obloze souhvězdí a proč se jmenují, jak se jmenují? Mají lidé všude na světě stejná souhvězdí? Jak se legendy a báje dostaly na oblohu. 

Lidé si odpradávna na obloze hledali a vytvářeli tvary a souvislosti, aby se mezi tisíci hvězd mohli orientovat. Na oblohu tak přenesli mýtycké postavy, hrdiny, zvířata a tvory, která se odrážejí v bájích a kultuře každé civilizace. Se začátkem dalekých mořeplaveckých výprav na jižní polokouli začali námořníci pojmenovávat i oblasti oblohy, které z našich zeměpisných šířek nikdy neuvidíme. Mezi souhvězdími tak najdeme bájného okřídleného koně Pegase i moderní nástroje jako Pravítko nebo Vývěvu. Nakonec už bylo souhvězdí tolik, že se v nich nedalo vyznat. Navíc s pomocí dalekohledů časem jsme dokázali vidět i slabé hvězdy, které do žádného obrazce souhvězdí dosud nepatřily.

Co je tedy (nejen) v létě na nočním nebi vidět, jak se všechen ten zmatek na obloze nakonec vyřešil a jaká souhvězdí byla a jaká jsou, se dozvíte v přednášce plné příběhů z celého světa odborného pracovníka Jaroslava Maxy.

Další informace, akce a podrobný ceník najdete na našem webu astropatrola.cz. Platba je možná pouze v hotovosti na místě v Kč. Na tento program je možné uplatnit vstup zdarma s Karlovy VARY REGION CARD. Program v češtině.

Termíny

Sobota 10. 6. 2023 od 20.30
(premiéra)
Středa 21. 6. 2023 od 19.15
Středa 5. 7. 2023 od 19.15
Středa 26. 7. 2023 od 19.15

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum