Lesk virtuozity duchovních árií českého klasicismu

Musica Florea Bohemia 2023, Marek Štryncl & Roman Janál

Vstupné

250 / 150 Kč

Ansámbl Musica Florea každoročně nabízí cyklus koncertů po celé České republice. Do letošního ročníku vstoupí s programem Lesk virtuozity duchovních árií českého klasicismu, který zazní 25. února 2023 v Karlových Varech v Galerie umění . Sólistou a hostem bude přední český barytonista Roman Janál.

Program koncertu nabídne duchovní árie českých skladatelů druhé poloviny 18. století, z nichž mnohé zazní jako novodobé premiéry. Originální rukopisy těchto hudebních pokladů jsou uloženy v Českém muzeu hudby v Praze. „Ačkoliv se jedná o duchovní skladby, jsou nabité virtuozitou, která posluchače jistě překvapí i uchvátí, současně jsou důmyslně propracované po harmonické i formální stránce,“ láká na koncert umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl.

Posluchačům se představí české země 18. století jako křižovatka klasicistní hudební Evropy, lépe řečeno Evropanů. Uslyšíte hudbu Dittersdorfa, jeho žáka Vaňhala, Brixiho a v neposlední řadě díky filmu „Il Boemo“ populárního Myslivečka. Ti všichni určitou část svého života prožili v českých zemích. Převahu budou mít skladby Jana Křtitele Vaňhala. V případě souboru Musica Florea a Marka Štryncla nebude Vaňhal mít výjimečné postavení poprvé. Již řadu let soubor spolupracuje s Vaňhalovou mezinárodní společností ve snaze poukázat na skladatelovy vysoké umělecké kvality, které bez váhání snesou srovnání i s hvězdami jako Mozart či Haydn. Není divu, vždyť Mozart, Haydn, Vaňhal a Dittersdorf společně hráli ve smyčcovém kvartetu.

Roman Janál je přední český barytonista s obrovskou škálou interpretačních schopností a je pravidelným hostem souboru. Jedno z prvních setkání Marka Štryncla a souboru Musica Florea s Romanem Janálem proběhlo v roce 1999 ve Stavovském divadle při realizaci opery Castor et Pollux od Jeana-Philippa Rameaua. Za jednu z hlavních rolí získal Roman Janál cenu Thálie.

V letošním roce Musica Florea nabídne mnohem víc hudebních krás a je se nač těšit. Hudebnímu cyklu Musica Florea Bohemia 2023 dominují dvě letní scénická představení ve dvoraně HAMU pod širým nebem: Sub olea pacis et palma virtutis Jana Dismase Zelenky a Lékař oční Vojtěcha Matyáše Jírovce. Za zmínku stojí i to, že bude dokončen mnohaletý projekt provádění a nahrávání Dvořákových symfonií v autentickém podání na romantické nástroje.

Za laskavou podporu děkujeme Ministerstvu Kultury ČR, Magistrátu hlavního města Praha, Městské části Praha 1, Statutárnímu městu Brno, Městské části Brno Střed, Karlovarskému kraji, Statutárnímu městu Karlovy Vary. Děkujeme Mezinárodní společnosti Jana Křtitele Vaňhala a jejímu tajemníku Pavlu Svačinkovi.

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

PROGRAM

  • Karl Ditters von Dittersdorf (1739–⁠1799): Aria in C „Voces parate almas“
  • Jan Křtitel Vaňhal (1739–⁠1813): Sinfonia I D dur (SIX SIMPHONIES A GRANDE ORCHESTRE) Allegro assai, Andante, Presto
  • František Xaver Brixi (1732–⁠1771): Aria ex Dis „Mater misericordiae“
  • Jan Křtitel Vaňhal (1739–⁠1813): Aria un Dis „Quis me separabit“
  • Jan Křtitel Vaňhal (1739–⁠1813): Sinfonia XXII d moll „Periodique“ Allegro, Andante, Presto
  • Josef Mysliveček (1737–⁠1781): Aria in D „Hic est locus ad laundandum Dominu“
  • Jan Křtitel Vaňhal (1739–⁠1813): Mottetto in D pro Omni Festivitate et de B:V:Mariae et de S:Trinitate

Více informací naleznete na www.musicaflorea.cz

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum