Lázně fungují i na choroby, které obtížně léčí v nemocnici, říká primář Špišák

24. 10. 2022 | Tipy a rady, Z Karlových Varů, Zdraví a lázeňství

Uzdravující prameny představují stejně vzrušující objekt vědeckého studia jako egyptské pyramidy, viry nebo černé díry. Život lázeňskému výzkumu zasvětil karlovarský balneolog a lékař Ladislav Špišák.

Na jakém principu fungují lázeňské koupele? Proč nestačí vlézt si v akvaparku do horké vířivky?
V lázních se koupete ve stejné minerální vodě, která se tam i pije. Do těla se z ní vstřebávají minerální látky a významnou léčivou složkou je i přírodní oxid uhličitý, který spolu s teplotou zvyšuje prokrvení kůže.Stále znovu se mi potvrzuje, že balneoterapie prostě funguje. A to dokonce i na nemoci a chorobné stavy, které se jinak jen obtížně zvládají v nemocnicích.

V čem ještě se liší lázně a wellness?
Základní podmínkou léčebných lázní je přítomnost přírodního léčivého zdroje s ověřenými účinky. Kromě minerální vody to může být třeba příhodné klima, zřídelní plyn, léčivé rašeliny či bahno. K tomu připočtěte rehabilitaci, diety a další procedury, protože lázeňská léčba je vždy komplexní. Nezbytnou součástí je garance lékařem – odborníkem v oblasti balneologie a léčebné rehabilitace. Tím se evropské lázně odlišují od „lázní„ třeba v USA, což bývá většinou spíš wellness.

Jak konkrétně nám lázně pomáhají?
Vřídelní voda se už od starověku na mnoha místech světa využívala ke koupelím. Až později se zjistilo, že její pravidelné pití zlepšuje různé tělesné funkce. Postupně se rodila balneologie jako lékařská disciplína propagovaná hlavně odborníky vnitřního lékařství. Dnes máme řadu výzkumů a vědeckých publikací, díky kterým jsou léčebné účinky lázní objektivně potvrzeny. Ať jde o cévní systém, nervovou soustavu, krevní tlak, srdeční činnost, metabolickou soustavu nebo třeba pohybový aparát. Balneoterapie je v našich zemích dlouhodobě historicky používána jako úspěšná metoda prevence a léčba především chronických onemocnění a jejich komplikací.
Lázeňští experti: lékař a hydrogeolog, Ladislav Špišák a Tomáš Vylita, jsou výzkumnými pracovníky Institutu lázeňství a balneologie (ILaB). Veřejná výzkumná společnost byla roku 2019 zřízena Karlovarským krajem. Posláním lázeňského institutu je zkoumání objektivních účinků lázeňské léčby na lidský organismus a výzkum přírodních léčivých zdrojů.

Základní lázeňskou procedurou je pití minerální vody. Na jaká onemocnění platí?
Jde především o choroby trávicího systému od žaludku přes tenké až po tlusté střevo, což opakovaně potvrdily studie na zvířatech. Ukázalo se třeba, že pitná kúra vodou určitého přesně známého složení pomáhá při žaludečních vředech.

Ty ale způsobuje infekce helicobacterem, ne?
Přesně tak, ale to víme teprve v posledních letech. Proto se taky dnes vředy léčí antibiotiky. Dřív byla jedinou možností právě pitná kúra v Karlových Varech a Luhačovicích. Když budete tamní minerálky pít třikrát denně před jídlem, sníží to kyselost žaludečních šťáv a utlumí zánět žaludeční sliznice. Dnes vám tedy při vředech nasadíme antibiotika a k tomu vás pošleme na doléčení do lázní.

Na co dalšího je pitná kúra vhodná?
Zlepšuje funkci jater a žlučníku a má pozitivní vliv při chronických onemocněních slinivky břišní. Osobně to mám potvrzeno na celé řadě pacientů. Nemocná slinivka jim nezpracovávala tuky a bílkoviny, ale po karlovarské vřídelní vodě se to zlepšilo. Před lety za mnou přišla kolegyně lékařka ze severní Moravy a povídá: „Pane primáři, zaměstnejte mne prosím u vás ve Varech, abych sem nemusela jezdit na léčení.“ Začala u nás pracovat, což jí umožnilo pít léčivou vodu každý den. Její chronický zánět slinivky díky tomu odezněl, což jí prodloužilo život.

Čím v lázních pitný režim vlastně léčí? Dodáním minerálů, řekl bych jako laik?
Ano, jedno z kritérií minerální vody je, že musí v jednom litru obsahovat více než 1 gram rozpuštěných látek. Důležité přitom není jen složení konkrétního pramene. Při pitné kúře třeba pacientům doporučujeme chodit, což znamená fyzický pohyb. Minerální vody navíc vypijí hodně, takže jim to zajistí dostatečné zavodnění. To v běžných podmínkách řada z nás nedodržuje.

Proč nemůžu pít minerálku jednoduše doma?
Můžete, někteří lidé to dělají. V Karlových Varech nebo jinde si vřídelní vodu načepují do lahví nebo kanystrů a odvezou si ji domů. Složení minerálů sice zůstává přibližně stejné, ale teplota vody je už jiná, obsah oxidu uhličitého je taky jiný. Doma proto účinky nejsou takové, jako když léčivou vodu pijete přímo na kolonádě.

Další nemoci, které se dají lázněmi zmírnit?
Například Crohnova choroba, což je těžké zánětlivé onemocnění střev. Karlovarská vřídelní voda přináší významné zlepšení a umožňuje snížit dávky léků. Nebo metabolické poruchy, třeba cukrovka, o které jsem dělal výzkumnou práci. Na velkém vzorku pacientů jsem zjistil jednoznačně pozitivní vliv pitné kúry doplněné úpravou jídelníčku a zvýšením pohybové aktivity. Pravidelné pití vřídelní vody u cukrovkářů umožňuje snížit dávku tablet i injekcí inzulinu. Tělo si hormon začne částečně vyrábět samo, navíc se snižuje i takzvaná inzulinová rezistence. Dojde tedy k úpravě zdravotního stavu.

Osobně mám vysokou hladinu cholesterolu.
Karlovarská minerální voda by vám ji mohla pomoci snížit a předejít tak cévním a srdečním nemocem. Významný účinek lázeňské léčby jsme zaznamenali v Mariánských Lázních i při léčení postcovidového syndromu. Dochází ke zlepšení funkce plic a pacienti se zbaví svalových a nervových potíží vzniklých napadením virem. A tak bychom mohli pokračovat u celé řady dalších onemocnění.

Je nějaký rozdíl v přístupu mezi českými a zahraničními pacienty?
Češi berou lázně jako samozřejmost, snad proto, že je u nás máme na mnoha místech. Cizinci jako kdyby lázeňským kúrám víc věřili. Mám pacientku z USA, která k nám do Varů jezdí každý rok pravidelně na tři týdny. Načerpá zdraví a energii a její obtíže vždy na rok zmizí.

Z toho je vidět, že lázně mají opravdu významný příznivý vliv.
K tomu vám řeknu můj osobní příběh. Kdysi jsem pracoval na interně v Plzni. Když mi nabídli místo v Karlových Varech, můj tehdejší šéf se divil: „Opravdu si myslíš, že budeš léčit vodou?“ Věřil jsem tomu stejně jako návštěvníci lázní už před staletími. A dodnes jsem rád, že jsem do Varů přišel a začal se odborně zabývat lázeňstvím. Stále znovu se mi potvrzuje, že balneoterapie prostě funguje. A to dokonce i na nemoci a chorobné stavy, které se jinak jen obtížně zvládají v nemocnicích.

Jak musí být pitná kúra dlouhá, aby fungovala?
Jeden nebo dva dny samozřejmě nestačí. Minimální lázeňský pobyt trvá dva týdny.

Jaké další zajímavé metody léčby se v lázních používají?
Je jich celá spousta, třeba inhalace aerosolu. Pacienti vdechují jemnou mlhu z minerální vody, stejné jako při pitné léčbě. Magnetoterapie působí magnetickým pólem na zánětlivé klouby nebo degenerativní onemocnění pohybového aparátu. Suchá uhličitá koupel zlepší pomocí oxidu uhličitého prokrvení. Rašelinový zábal působením tepla léčí hlavně chronické nemoci kloubů a páteře a tak by se dalo pokračovat.

Do lázní se mimo jiné jezdí i hubnout. Není to paradox, respektive důkaz, že si na rozdíl od předchozích generací žijeme v nebývalém luxusu?
Pravdou je, že víc než 60% Čechů trpí nadváhou. Hlavně po covidu došlo u mnohých ke zvýšení tělesné hmotnosti. Léčba obezity má v lázních velice dobré výsledky především díky dietě, pohybové léčbě a současně i poučení o správném denním režimu.

V lázních se čas zpomalí a vše příjemně plyne, jistě uzdravují i psychicky. Co dalšího je ve hře?
Za zmínku stojí určitě odpojení od každodenních starostí a stresů. V lázních se ocitnete mimo pracovní a rodinné prostředí, to má pozitivní vliv na centrální nervový systém. Léčivému „odstřižení“ od běžné reality ale nepomáhají mobilní telefony. Pacientům proto radíme, aby se v lázních obešli bez nich.

Jak si stojí české lázně ve světě?
V Evropě sdružuje lázně Evropská asociace lázní se sídlem v Belgii, jejími členy je 20 evropských zemí s víc než 1 400 lázeňskými zařízeními. Koncem září se v Piešťanech konalo zasedání této organizace, na kterém byly vyhodnoceny nejlepší lázeňské hotely a kliniky. Naše karlovarské lázeňství získalo dvě ceny za inovace, což považuji za velkou čest.

Inovace?
V léčivých pramenech se přece lidé koupou odpradávna. Co se dá v lázeňství ještě vymyslet nového? Celá řada procedur! V poslední době bych zmínil třeba MLS laser, rehabilitaci pomocí virtuální reality nebo robotickou rehabilitaci.

V Jáchymově se léčí minerálkou s obsahem radonu, což je radioaktivní plyn. Nemáme se bát, když nás aktivisté straší radiací z atomových elektráren?
Určitě ne, jde o něco úplně jiného. Při koupeli v jáchymovské vodě se sice vystavíte ionizujícímu záření, to ale velmi rychle ztrácí energii. Do kůže pronikne jen zlomky milimetrů hluboko. Nejenže vám neublíží, naopak spustí ozdravné a protizánětlivé procesy. Že to má pozitivní vliv na zdraví, to je koneckonců viděti u obyvatel Jáchymova, kteří se dožívají vysokého věku.

Lázně na zahradě?
Chcete si založit lázně? Museli byste splnit spoustu přísných podmínek, léčebné provozy nemohou vzniknout jen tak kdekoli, vysvětluje hydrogeolog Tomáš Vylita.

Na jakých místech lázně v Česku najdeme a proč?
Minerální vody vyvěrají ve vhodném geologickém prostředí obvykle prostřednictvím zlomů, tedy poruch zemské kůry. Lázně založené na minerálních vodách proto nejsou na jihu Čech, kde mají rašelinné lázně v Bechyni či Třeboni. Tradiční lázně s teplými prameny najdeme především v západní a severní části republiky, v prostoru zhruba od Karlových Varů přes Jáchymov, Teplice až k Děčínu. Severozápadní Čechy jsou rovněž klasickou kyselkovou oblastí, tedy oblastí s vývěry vod proplyněných oxidem uhličitým.

Dejme tomu, že na zahradě vrtám studnu a narazím přitom na minerálku. Mohl bych si otevřít lázně?
To není zrovna snadný ani krátký proces. V ochranných pásmech stávajících lázeňských míst smíte vrtat jen tak, abyste neohrozil zdroje minerálních vod nebo výrony plynů. Ale dejme tomu,že byste na minerálku hypoteticky narazil jinde. Nález podzemní vody s vysokou mineralizací, proplyněním či teplotou nad 20 °C musíte každopádně ohlásit Českému inspektorátu lázní a zřídel (ČILZ) při ministerstvu zdravotnictví.

A co dál?
Kdybyste si chtěl zřídit lázně, musel byste projít procesem zvaným osvědčení léčivého zdroje, který je přesně popsán v lázeňském zákonu. Nezbytným podkladem by byly závěry hydrogeologického průzkumu, který by zhodnotil vydatnost nebo chemické složení vody. Taky byste potřeboval lékařský a hydrogeochemický posudek hodnotící léčivé účinky.

Dejme tomu, že mám u domu bažinu. Mohl bych nabízet ozdravné pobyty v rašelinných lázních?
Probíhalo by to podobně jako u minerální vody. Základem pro osvědčení by byl výpočet zásob ložiska a odborné zhodnocení vlastností suroviny. Pokud by všechno dopadlo dobře, ministerstvo zdravotnictví by vám rašelinu či slatinu osvědčilo jako přírodní léčivý zdroj.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/lazne-zdravi-ladislav-spicak-balneot...

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum